коронавирус македонија

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Четириесет медицински сестри чие договори на определено време завршија од утре се враќаат на работа, објави министерот за здравство Венко Филипче.
Read more

Во ковид-центрите во Скопје се лекуваат 474 лица

Скопје, 22 ноември 2020 (МИА) – Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализирани се 35 нови пациенти поради компликации од коронавирусот.
Read more

Дневен КОВИД биланс: 247 новозаразени и 15 починати

Во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на COVID-19, додека 15 лица починаа.
Read more

Над 85 проценти од починатите од COVID-19 биле со коморбидитети

Огромен процент од пациентите со COVID-19 се со коморбидитети, односно со тешка форма на некоја друга хронична болест од која биле лекувани навистина долго време, изјави министерот за здравство, Венко Филипче, додадавајќи дека дури над 85
Read more

Д-р Кунгуловски: Носењето маски на отворено, каде што нема висока концентрација на луѓе, е тотална глупост

Владата на Република Северна Македонија на 11-тата седница ги разгледа препораките на Комисијата за заразни болести за задолжително носење заштитни маски или заштитна опрема (бандана, шал или друг вид прекривка на носот и устата), секаде п
Read more

Студентите на медицина се вклучуваат во борбата против коронавирусот

Министерот за здравство Венко Филипче и деканката на Медицинскиот Факултет во Скопје, проф. д-р Соња Топузовска денеска се сретнаа со студентите од шеста година по општа медицина.
Read more

Ниту еден пратеник или вработен во собраниските служби нема да оди во изолација

Ниту еден пратеник или вработен во собраниските служби нема да оди во изолација поради Ковид-19 откако беше соопштено дека двајца пратеници се позитивни на вирусот.
Read more

Дали ви следува платежна картичка од четвртиот пакет мерки?

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на заменик-претседателите и министрите од економските ресори, вчера одржа прес-конференција на која беше презентиран четвртиот пакет економски мерки за ревит
Read more

Се намалува бројот и процентот на позитивни на коронавирусот

Нови 119 случаи заразени со коронавирусот од направени 2.065 тестирања, 5 починати, 297 оздравени пациенти, е билансот од претходното деноноќие.
Read more

Доминира ставот училиштата да се отворат

Скопје, 8 август 2020 (МИА) – Министерството за образование и наука има предлог-план како ќе почне да се реализира учебната 2020/2021 година од 1 септември.
Read more

Ќе се прави скрининг на новинари и медиумски работници за COVID-19

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за новинари и медиумски работници за COVID-19.
Read more

Партиите ветија фер и демократски избори, фокусот ќе го стават на здравјето на граѓаните

Изборната кампања за парламентарните избори што ќе се одржат на 15 јули почнува во среда, на 24 јуни. Партиите ветија фер и демократски избори и најавуваат дека ќе се фокусираат на кампања која ќе биде безбедна по здравјето на граѓаните.
Read more
реклама

Таксист нашол 300.000 евра и му ги вратил на сопственикот

Read more

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more

Ова се најдобрите серии во последните 10 години

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more