коронавирус македонија

Намален бројот на активни случаи на заболени од COVID-19, на инфективните одделенија има слободни легла

По големите регистрирани бројки на заболени со COVID-19, во последниот период полека се стабилизира состојбата со епидемијата во земјава, за што е показател намалениот број на активни случаи.
Read more

Филипче: Состојбата се подобрува, но нема олабавување на мерките

Првите 5.850 дози вакцини од Pfizer ќе ги има во февруари, во март треба да стигнат уште 17.550 и најмалку уште толку во април.
Read more

Дневен КОВИД биланс: Нови 977 случаи, 31 починат, 843 оздравени пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.930 тестирања, а регистрирани се 977 нови случаи на COVID-19. Оздравени се 843 пациенти, а починати 31 лице.
Read more

МЗ: Учениците да ги следат препораките, епидемиолошката состојба е сериозна

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата, апелираше денеска Министерството за здравство.
Read more

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за COVID-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Брзите тестови за COVID-19 многу скоро се очекува да бидат достапни и во болниците во нашата држава.
Read more

Благ пад на бројот на новозаболени од COVID-19

Благо опаѓање на бројот на новозаболени со COVID-19 се забележа во претходното деноноќие, кога беа регистрирани 98 случаи, од вкупно 1.253 тестирања.
Read more

Казнети 391 лице за неносење на заштитна маска

Продолжува трендот на казнување на непримерни и несовесни граѓани кои не носат заштитна маска на места каде може да се шири коронавирусот.
Read more

Скопје има 861 активен случај на коронавирус, најмногу во Чаир

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 1.414 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи со COVID-19.
Read more

Лифтовите потенцијални жаришта на COVID-19, предупредуваат експертите

Медицинските експерти постојано советуваат дека затворените простории треба секојдневно да се проветруваат, но останува отворено прашањето како тоа да го сториме во лифтовите.
Read more

Филипче: Не чувствувам одговорност за зголемување на бројката на заразени, сите мерки беа издржани и аргументирани

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека апсолутно не чувствува одговорност за зголемување на бројот на носители на коронавирусот по олабавување на мерките од страна на Владата.
Read more

Кај членови на едно семејство од 10 позитивни, само еден е со симптоми

Министерот за здравство Венко Филипче денеска нагласи дека 90 проценти од новодијагностицираните пациенти се асимптоматски носители на коронавирусот, а останатите 10 посто имаат сосем лесна симптоматологија.
Read more

Сите спортисти ќе се тестираат за COVID-19 пред почетокот на сезоната

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека на состанок, претставници од Фудбалската федерација на Македонија и членовите на Комисијата за заразни болести донеле одлука да се тестираат сите спортисти пред почетокот на се
Read more
реклама

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Од утре почнува пописот - еве кој прв ќе се попишува

Read more

Тешка сообраќајна несреќа на Пониква, загина девојче

Read more