коронавирус македонија

Усвоен Националниот план за COVID-19 вакцинација

Владата на денешната редовна седница го разгледа и прифати Националниот план за COVID-19 вакцинација во Северна Македонија и го задолжи Министерството за здравство и другите надлежни институции да го имплементираат и да доставуваат редовни
Read more

Нови 106 случаи на COVID-19, 603 оздравени и 20 починати

Во последните 24 часа се направени 761 тестирање, а регистрирани се 106 нови случаи на COVID-19.
Read more

За 24 часа примени 23 пациенти во КОВИД центрите во Скопје

Скопје, 2 јануари 2021 (МИА) -Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализирани 23 нови пациенти поради компликации од коронавирусот.
Read more

„Жан Митрев“ ќе утврдува присуство на мутирани соеви на SARS-CoV-2 во државата

Скопје, 28 декември 2020 (МИА) – Поради појавата на нов вирусен субтип со зголемена преносливост во Велика Британија, лабораторијата за генетика и персонализирана медицина од Клиничката болница „Жан Митрев“ од ден
Read more

Нови 1.100 случаи со COVID-19, 585 оздравени, 30 починати

Во последните 24 часа се направени 2.824 тестирања, а регистрирани се 1.100 нови случаи на COVID-19, оздравени се 585 пациенти, а 30 починале, информираше Министерството за здравство.
Read more

Бројките загрижувачки, ова се новите предлог-мерки

Скопје, 17 октомври 2020 (МИА) – Поради високата стапка на новозаболени од COVID-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки.
Read more

Заев и Филипче на средба со претставници од дејноста прослави и свадби

Скопје, 9 октомври 2020 (МИА) – Претседателот на Владата Зоран Заев придружуван од министерот за здравство Венко Филипче, од претставник на Комисијата за заразни болести и од националните координатори за култура и за комуникации, попладнев
Read more

Нови 364 случаи со COVID-19, хоспитализирани 414 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2.140 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на COVID-19.
Read more

Дневен корона биланс: 3 починати, 148 новозаразени и 65 излекувани

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на COVID-19.
Read more

Санкционирани 504 граѓани за неносење маска

Во изминатите 24 часа на територијата на државава полицијата затекнала и санкционирана 504 несовесни граѓани кои не ја почитувале заштитната мерка за носење маска.
Read more

Нови 466 казни за неносење заштитна маска

И во изминатото деноноќие висока бројка на казнети несовесни граѓани заради неносење на заштитна маска.
Read more

Повторно протест ако не се укине одлуката за превоз на 50 проценти во автобусите

Скопје, 8 август 2020 (МИА) – Туристичкиот сектор, еден од најпогодените од пандемијата со COVID-19, најавува нови дејствувања и протести ширум државата, со комплетна блокада на патиштата, доколку под итно не се преземат мерки за помош.
Read more
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more