коронавирус македонија

Нови 619 случаи на COVID-19 од 1.253 тестови и 803 оздравени пациенти

Во последните 24 часа регистрирани се нови 619 случаи на COVID-19 од направени 1.253 тестови, како и 803 оздравени пациенти, информираат од Министерството за здравство, повикувајќи се на податоци од Институтот за
Read more

Нови 504 случаи со COVID-19 и 321 оздравени

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.385 тестови, а регистрирани се нови 504 случаи со COVID-19 и 321 оздравен пациент.
Read more

Викендов 151 новозаболен од COVID-19, најмногу активни случаи во Скопје

Read more

Петличковски: Не може да сме сигурни дека ковид-кризата заврши, но ќе имаме неколку мирни месеци

Не може да сме сигурни дека кризата со коронавирусот заврши, но знаеме дека во моментов ризикот за некаква сериозна компликација и сериозен притисок на нашиот здравствен систем е многу низок и од таа причина одлучивме да предложиме укинува
Read more

Дневен ковид-биланс: 21 новозаразен, 89 оздравени, 1 починат

Во последните 24 часа направени се 893 тестови, регистриран е 21 нов случај на COVID-19, додека 1 лице починало – информираше Институтот за јавно здравје.
Read more

Нови 327 случаи на COVID-19, 12 починати

Во последните 24 часа регистрирани се 327 нови случаи на COVID-19. Оздравени се 325, а починале 12 лица, информираше Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје.
Read more

Дневен ковид-биланс: 333 новозаразени и 16 починати

Во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, регистрирани се 333 нови случаи на COVID-19, додека 16 лица ја загубија битката со болеста.
Read more

Дневен КОВИД биланс: 62 нови случаи, 245 оздравени и 14 починати лица

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани 62 нови случаи на COVID-19, оздравени се 245 пациенти, починале 14 лица, а направени се 2.557 тестирања.
Read more

На инфективните одделенија се лекуваат 1.740 пациенти со COVID-19

Вкупно 1.740 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците во другите градови.
Read more

По препорака од ЕМА ќе се одлучи дали помладите ќе се ревакцинираат со AstraZeneca

Министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека утрово е разговарано со српското Министерство за здравство за список на македонски граѓани кои се вакцинирале со AstraZeneca во Србија, а откако ќе биде познат ставот на Европската агенциј
Read more

Со првата пратка од руските вакцини ќе се вакцинираат хронично болни и луѓето во старeчките домови

Првата пратка од руската вакцина Sputnik V вчера пристигна во земјава. Пристигнати се 3000 дози, а вкупно нарачани се 200 илјади.
Read more

Комисијата за заразни болести ќе предложи карантин за сите кои доаѓаат од Африка

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни болести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лица кои доаѓаат од сите африкански земји.
Read more
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more