коронавирус македонија

Филипче: Засега нема потреба од нови рестриктивни мерки, акцентот да се стави на вакцинацијата

Во моментов ситуацијата поврзана со пандемијата предизвикана од коронавирусот е стабилна и нема потреба од дополнителни рестриктивни и мерки за заштита од оние кои веќе се на сила.
Read more

Дневен КОВИД биланс: 21 нов случај, еден починат и седуммина оздравени

Дваесет и еден нов случај на COVID-19 од направени 4.370 тестирања, еден починат и седум оздравени пациенти се регистрирани во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство.
Read more

Нови 10 случаи од 2.825 тестирања, 7 починати од COVID-19

Десет нови случаи на заболени од COVID-19 се регистрирани во последните 24 часа, од кои пет во Скопје, по два случаи во Прилеп и Виница и еден во Куманово.
Read more

Корона-кризата двојно го зголеми бројот на жени зависни од државна помош

Скопје, 25 мај 2021 (МИА) – Губење на работното место, пад на месечните приходи, зависност од државна помош, отежнат пристап до здравствени услуги се само дел од низата последици со кои се соочија голем број жени
Read more

Дадов насоки да се порачаат 100.000 вакцини Спутник V, вели Заев

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека согласно планот за вакцинација и склучените договори, имаме капацитет за да се набават дополнителни 100.000 вакцини, со што би се надополнил севкупниот план за вакцинација.
Read more

Пик на коронавирусот во Кавадарци, активни 516 случаи

Пик на коронавирусот има во Општина Кавадарци, состојбата е крајно алармантна, во моментов има 516 активни случаи. Вака денеска информираше градоначалникот Митко Јанчев, по состанокот на Општинскиот Кризен штаб.
Read more
play_arrow

Казнети 425 лица за неносење на заштитна маска

Продолжува трендот на казнување на непримерни и несовесни граѓани кои не носат заштитна маска кршејќи ги и новите правила донесени од Владата во однос на мерката за носење маска како превенција од ширење на коронавирусот.
Read more

Нови 865 случаи на COVID-19 од 2.889 тестирања, 25 починати

Во последните 24 часа се направени 2.889 тестирања, а регистрирани се 865 нови случаи на COVID-19.
Read more

Во прилепската болница има 30-ина слободни кревети и доволно персонал, стигнуваат волонтери матични лекари

Со новиот ковид-оддел на гинеколошкото одделение, прилепската болница се вбројува во врвот на општите болници во државава со најмногу слободни места за хоспитализација на пациентите со COVID-19.
Read more

Што значи кризна состојба на територија на целата држава?

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на р
Read more

899 казни за неносење заштитна маска

Read more

Нови 386 случаи на COVID-19 од 2.267 тестирања

Во последните 24 часа се направени 2.267 тестирања, а регистрирани се 386 нови случаи на COVID-19.
Read more
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more