коронавирус македонија

Нови 457 случаи на COVID-19, 30 починати и 700 оздравени

Министерството за здравство информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 457 новозаразени со коронавирусот од направени 1.682 тестирања, починати се 30 лица, на возраст од 50 – 8
Read more

Нови 541 случаи на заболени од COVID -19, починати 19 лица

Нови 541 случаи на заболени од COVID-19 од направени 2.789 тестирања се регистрирани во изминатите 24 часа во државата. Починати се 19 лица на возраст од 55 – 89 години, а оздравени 521 пациент.
Read more

Преку КОВАКС за Македонија 103.200 вакцини, испораката кон крајот на февруари

Преку КОВАКС механизмот, С. Македонија ќе добие 103.200 дози вакцини против COVID-19, од вкупно 337,2 милиони, кои оваа Иницијатива на ОН планира да ги испорача во првата половина од годинава во 145 земји во светот.
Read more

Во ковид центрите во болниците низ земјава се лекуваат 359 пациенти

Во ковид центрите во болниците во изминатите 24 часа е пријавено дека се лекуваат 359 пациенти позитивни и суспектни на коронвирусот.
Read more

Филипче: Целата зграда за Интерни клиники ќе биде наменета за третман на пациенти со COVID-19

Во последните неколку недели имаме буквално експлозија на вирусот, како кај нас, така и во регионот и во цела Европа.
Read more

Нови 112 случаи, 8 лица починаа од COVID-19

Во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на COVID-19.
Read more

Дневен корона биланс: 127 новозаразени и 5 починати

Во последните 24 часа се направени 1.574 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на COVID-19.
Read more

Регистрирани 659 прекршители во изминатото деноноќие

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, излезе со статистичките податоци во однос на казните за непочитување на мерките во изминатите 24 часа.
Read more

На ГП Табановце за 24 часа, 2.444 патници

Во изминатите 24 часа на Граничниот премин Табановце имало вкупно 2.444 патници, од кои 1.192 домашни и 1.252 странски државјани, информираа денеска надлежните од ГП Табановце.
Read more

Филипче: Епископот да го повлече повикот да се посетуваат храмовите

Скопје, 4 јуни 2020 (МИА) – Министерот за здравство Венко Филипче го повика епископот на Повардарската епархија, Агатангел, да го повлече повикот до верниците да ги посетат храмовите бидејќи гробиштата за Духовден ќе бидат затворени.
Read more

ФФМ се премисли: Прогласен крај на фудбалското првенство

Поради влошување на пандемијата во Мкаедонија, Фудбалска федерација денеска одржа вонредна видео-конференција на која беше одлучено да се стави крај на прекинатото првенство и тоа без прогласување на шампион, како на купот.
Read more

Коригиран бројот на заболени: Вкупно 76, од нив 52 се од Скопје

Во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а по добивањето на резултатите од приватна лабораторија, вкупниот број на регистрирани случаи на COVID-19 денеска изнесува 76.
Read more
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more