Крешник Бектеши

Бектеши: Енергетски најтешката зима е пред нас, очекувам да нема рестрикции доколку сѐ оди по план

Очекуваме тешка зима и затоа Министерството за економија планира во август да прогласи кризна состојба во делот на електричната енергија, најави денеска ресорниот министер Крешник Бектеши и порача дека не очекува да има рестрикции доколку
Read more

Бектеши: Со новиот закон ќе се затвoраат компании кои ставаат преголеми маржи

На следната седница на Владата на дневен ред ќе се најде новиот закон за заштита на потрошувачите каде што точно ќе биде регулирано кои се чесни, а кои се нечесни практики кај ланците на маркети и тоа ќе биде санкционирано, најави министер
Read more

Бектеши: Се замрзнува маржата за леб, шеќер и зејтин на 5, а на брашно, макарони, ориз, кравјо млеко и јајца на 10%

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за економија донесе Одлука за определување на највисока трговска маржа на основните прехранбени производи во трговијата на големо и на мало, информира министерот за економија Крешни
Read more

Бектеши: Евтината тарифа од 22 до 7 часот нема да се менува

Нема да има никаква измена во делот на евтината тарифа од 22:00 – 07:00 часот, ќе се интервенира само во високата тарифа, рече денеска министерот за економија Крешник Бектеши.
Read more

Северна Македонија од утре ќе извезува сончогледово масло во Албанија

Албанската министерка за финансии, Делина Ибрахимај на заедничката прес-конференција со македонскиот министер Крешник Бектеши изјави дека од утре почнува увозот на сончогледово масло од Северна Македонија, кое претходно главно се увезувало
Read more

Од денеска забранет извозот на пченица, јачмен, пченка и брашно, државните резерви се полни

Скопје, 11 март 2022 (МИА) – Од денеска е забранет извозот на пченица, јачмен, пченка, пченично брашно, семе од сончеглед и  сончогледови масла, соопшти министерот за економија Крешник Бектеши.
Read more

Леб, масло и брашно во продажба по набавни цени, забранет извозот на масло за јадење

Лебот, зејтинот и брашното тип 400 од денеска ќе се продаваат по набавна цена, додека за дел од основните прехранбени производи се намалува профитната маржа во трговијата на големо од 5 на 4 проценти и во трговијата на мало од 10 на 3 проц
Read more
play_arrow

Реакцијата на министерот Бектеши кога среде емисија дозна за новото мнозинство

Министерот за економија Крешник Бектеши синоќа среде емисија дозна за формирањето на новото парламентарно мнозинство кое го објави Христијан Мицкоски.
Read more

Бектеши: Продолжуваме со мерки за поддршката за туристичкиот сектор за побрзо надминување на кризата

Здравствено-економската криза предизвикана од пандемијата од COVID-19 од која најголеми негативни последици претрпе туризмот, ја покажа важната улога која ја има туристичкиот сектор во целокупната економија на државата, но и во животот на
Read more

Ќе се олеснуваат условите за водење бизнис и отворање фирми

Министерствата за економија и за финансии во наредниот период ќе работат на олеснување на условите за водење бизнис, поттикнување на странските инвестиции и на намалување на лимитот за основање на фирма, најави денеска министерто за економ
Read more

Бектеши: Ќе се прераспределат буџетски средства за да му се помогне на бизнисот

Стопанството се соочува со нарушена ликвидност, а за неговата лоша кондиција доказ е и регистрираниот пад на БДП во вториот квартал.
Read more

Министерот Бектеши позитивен на COVID-19

Скопје, 22 јули 2020 (МИА) – Министерот за економија Крешник Бектеши на својот Facebook профил објави дека е позитивен на COVID-19.
Read more