Либија

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Неодамнешното откритие се протега низ огромни територии на Северна Африка.
Read more

Исчезнаа 2,5 тони ураниум од Либија

Инспектори на нуклеарна контрола од Обединетите нации открија дека околу 2 и пол тони природен ураниум исчезнале од наоѓалиште во Либија, кое повеќе не е под контрола на владата на државата, јавија западни медиуми.
Read more
filter

20 октомври 2011, либиските бунтовници го убиле Муамер Гадафи

Роден во бедуинско семејство во 1942 година, Гадафи владеел со Либија од 1969 година сѐ до неговото симнување од власт во 2011.
Read more

Премиерот на Либија преживеа обид за атентат

Либискиот премиер Абдулхамид Дбеибaх преживеал атентат откако кон него било пукано од возило додека се враќал дома со автомобилот. Инцидентот се истражува, а премиерот минал без повреди.
Read more

Франција незадоволна од улогата на Турција во Либија

Франција бара разговори со сојузниците од НАТО за сè поагресивната улога на Турција во Либија, соопштија официјалните претставници на земјата, а Министерството за надворешни работи ја обвини Анкара за блокирање на напорите за примирје со к
Read more

Силите на либиската Влада влегоа во последното упориште на генералот Хафтар

Силите под команда на меѓународно призната либиска Влада денеска соопштија дека влегле во градот Тархун, кај Триполи, последното големо упориште на генералот Халифа Хафтар, со што заврши 14-месечна офанзива на неговата Либиска национална а
Read more
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more