Лука Дончиќ

play_arrow

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Кошаркарите на Далас Маверикс успеаја да ја постигнат првата победа во финалната серија од НБА лигата, откако ноќеска на домашен паркет го декласираа Бостон Селтикс со 122:84.
Read more
play_arrow

Бостон направи нов чекор кон титулата, ниту феноменалната игра на Дончиќ не му помогна на Далас

Бостон Селтикс синоќа во „ТиДи Гарден“ ја оствари втората победа во финалната серија во НБА против Далас Маверикс, а резултатот на семафорот гласеше 105:98.
Read more
play_arrow

Феноменот Дончиќ ја растури Минесота, Далас е во финале

Read more
play_arrow

Дончиќ и Ирвинг незапирливи за Минесота, Далас е на победа од големото финале

Далас Маверикс ја победи Минесота Тимбервулвс со 116:107 во третиот натпревар од финалето на Западната конференција и поведе со 3-0 во партии, па сега само една победа го дели од големото НБА финале.
Read more
play_arrow

Дончиќ по тројката за победа: Не пцуев, зборував на словенечки

Со тројка преку најдобриот одбранбен играч во лигата Руди Гиберт на три секунди до крајот Лука Дончиќ им донесе победа на Далас Маверикс од 109:108 на гостувањето кај Минесота Тимбервулфс и водство од 2:0 во фина
Read more
play_arrow

Далас беше на -17, па Дончиќ и друштвото се разиграа и изборија финале на Западот

Кошаркарите на Далас Маверикс се пласираа во финалето на Западната конференција од плеј-офот во НБА лигата, откако во серијата подобар од 7 со 4-2 ја совладаа Оклахома Сити Тандер.
Read more
play_arrow

Пиров трипл-дабл на Дончиќ оти киксна кога најмногу беше потребен - Оклахома израмни на 2-2

Лука Дончиќ и Кајри Ирвинг повторно потфрлија, а Далас Маверикс повторно загуби од Оклахома Сити Тандер и сега резултатот е 2-2 во полуфиналната серија на плеј-офот на Западната конференција.
Read more
play_arrow

Дончиќ блесна и му донесе израмнување на Далас во серијата против Оклахома

Лука Дончиќ брзо заборави на страшната игра пред два дена, па ноќеска блесна и му донесе на Далас Маверикс израмнување во партии против Оклахома Сити Тандер.
Read more
play_arrow

На Дончиќ не му одеше шутот, Далас го загуби првиот дуел од Оклахома

Со 117:95 кошаркарите на Далас Маверикс го загубија првиот натпревар од второто коло од плеј-офот за Западната конференција на НБА на гостувањето кај Оклахома Сити Тандер.
Read more
play_arrow

Дончиќ повреден го предводеше Далас до голема победа, по мечот едвај одеше

Кошаркарите на Далас Маверикс ноќеска со победата на гости кај Лос Анџелес Клиперс од 123:93 дојдоа на чекор до пласман во полуфиналето од плеј-офот на Западната конференција.
Read more

Сега е официјално: Јокиќ против Дончиќ за титулата МВП

Никола Јокиќ, Лука Дончиќ и Шеј Гилџс-Александер се тројцата финалисти за титулата најкорисен играч (МВП) во НБА, додека Виктор Вембанјама е во игра за титулата дебитант на годината и најдобар дефанзивец.
Read more

Дончиќ официјално прогласен за најдобар стрелец во НБА

Лука Дончиќ, асот на Далас Маверикс, и официјално е прогласен за најдобар стрелец на НБА во сезоната 2023/24.
Read more
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more