мачки

Што значи малиот засек на увото што го имаат многу мачки?

Веројатно сте забележале дека многу мачки имаат мал засек на увото. Дали знаете што значи тоа?
Read more

Кореец уби 76 мачки, почнал да ги мрази оти му го изгребале автомобилот

Маж од Јужна Кореја е осуден на 14 месеци затвор за убиство на 76 мачки во еден од најлошите случаи на суровост кон животните во Јужна Кореја во последните години.
Read more
play_arrow

Вирална снимка од поплавите во Дубаи: Мачка очајно се држи за автомобил

Полицијата во Дубаи во силните поплави по невидениот обилен дожд спаси мачка, а моментот на нејзиното спасување е споделен на интернет.
Read more

Сте се запрашале ли некогаш зошто вашата мачка мрази да ја бањате?

Општо познато е дека повеќето мачки мразат вода, а теориите најмногу укажуваат на прецизните навики за чистење на мачките, нивната склоност да чувствуваат студ по капењето и нивното потекло од пустина.
Read more
play_arrow

Урнебесна реакција на куче во страв од мачка: Некој да го потсети дека е пит бул

Снимка од питбул како гледа мачка во страв на TikTok насмеа многу корисници, а за неколку дена беше прегледана дури 45 милиони пати.
Read more

Зошто некои мачки се кријат во плакар? Може да биде знак дека нешто не е в ред

Сопствениците на мачки порано се наоѓаа во ситуација кога ќе го затекнат своето крзнено милениче како се излежува во плакар или полица.
Read more
play_arrow

Мачорот ме лиже, да го лизнам и јас да види како е

Една тиктокерка решила да му врати на својот мачор мило за драго. Бидејќи нејзиниот љубимец често ја лижел, си купила јазик играчка и решила да му покаже како е на своја кожа кога некој те лиже без да сакаш.
Read more
play_arrow

Човек, помогни ми со мачево

Оваа мама мачка носејќи го своето маче в уста трчала кон двајца луѓе. Го провериле нејзиното маче и откриле дека телото му е ладно. Го однеле на ветеринар на итно лекување. Во меѓувреме, мачката отишла и донела уште едно маче.
Read more
filter

Ветеринар издвои 4 раси на мачки што не би сакал да ги поседува

Ако сте размислувале да вдомите мачка бидејќи тие бараат помалку грижа од кучињата, можеби ќе сакате убаво да размислите за која раса да се одлучите.
Read more

Пет болести што најчесто ги погодуваат домашните мачки, за две нема лек

Препознавањето на знаците и симптомите на болеста кај мачките е од суштинско значење за навремено дејствување, т.е. одење на ветеринар и обезбедување на најдобра нега.
Read more

Која е поврзаноста помеѓу домашните мачки и ризикот од шизофренија?

Да се ​​има мачка како домашно милениче може да го зголеми ризикот од ментална болест бидејќи овие крзнени миленичиња можат да носат паразит што научниците го поврзуваат со шизофренија.
Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Следејќи ја нивната еволуција, научниците дојдоа до основната боја која влијаела на разнобојноста на очите на мачките.
Read more
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Read more