Македонци во Бугарија

Стејт департмент: Бугарија го крши правото на слобода на здружување на Македонците во таа држава

Американскиот Стејт департмент во Извештајот за човековите права за 2022 година во делот за Бугарија, наведува дека тамошните власти продолжуваат да го кршат правото на слобода на здружување на групите на етничките Македонци во таа држава.
Read more

Пендаровски: Нема ништо спорно во мојата средба со Македонците од Бугарија

Претседателот Стево Пендаровски смета дека нема аргументи за реакција од бугарска страна по неговата средба со здруженија на Македонците од Бугарија, затоа што, како што нагласи и од соопштението и од изјавите по средбата, можело да се зак
Read more

Мицкоски: Да се почитува правилото на реципроцитет при внесувањето на Бугарите во Уставот

Во однос на прашањето за внесувањето на Бугарите во Уставот на државата треба да се почитува правилото на реципроцитет, односно потребно е да се разговара и за внесување на Македонците во бугарскиот Устав и почитување на пресудите од Европ
Read more

Левица: СДСМ и ДУИ ќе се борат до крај во намерата да ги дораспродадат националните интереси

Очигледно е дека СДСМ и ДУИ ќе се борат до крај во намерата да ги дораспродадат националните интереси, без разлика на тоа кој партиципира во владиниот состав на делегитимираната Влада.
Read more

Македонците од Бугарија договорија средба со Пендаровски

Делегација на организациите на обесправените Македонци во Бугарија доби одобрение за средба со претседателот Стево Пендаровски.
Read more
play_arrow

БХК: Во Бугарија е опасно да се изјасниш дека си Македонец

Претседателот на бугарскиот Хелсиншки комитет. Красимир Канев, вели во неговата земја е опасно човек да се изјасни дека е етнички Македонец.
Read more
play_arrow

Македонците во Бугарија бараат Софија да престане со негирање и асимилација

Македонското малцинство во Бугарија, односно во Пиринска Македонија, ги осуди непринципиелните компромиси кои власта во државава ги прави кон Бугарија и побара Софија да престане со негирање и асимилација.
Read more

Расправа во Комитетот на министрите на Советот на Европа за пресудите на ЕСЧП за македонското малцинство во Бугарија

Комитетот на министрите на Советот на Европа,  го разгледува следењето на обврската на Бугарија да ги регистрира организациите кои се претставуваат како македонски или кои сакаат да го бранат и негуваат македонскиот етнички и културен иден
Read more
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more