Македонија Бугарија

Софија ја „префрла топката“ во Скопје: Сега имате избор за својата иднина

Скопје, 26 јуни 2022 (МИА) – Откако во петокот Народното собрание на Бугарија го одобри документот познат во јавноста како „француски предлог“ за деблокада на европскиот пат на Северна Македонија, а вицепремиерот
Read more

Северна Македонија му кажа „не“ на Макрон, земјите од регионот разочарани од ЕУ

Брисел, 24 јуни 2022 (МИА) – Самитот ЕУ-Западен Балкан ќе остане запаметен како неуспех на Европската Унија и француското претседателство, ова е ставот на повеќето дипломати присутни на вчерашниот состанок, кој з
Read more

Бугарската Комисија за надворешни работи утре ќе го разгледува францускиот предлог

Комисијата за надворешна политика на бугарскиот Парламент утре попладне ќе одржи седница на која ќе биде разгледан францускиот предлог за деблокирање на евроинтегративниот процес на Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Софија.
Read more

Париз предлага: Македонскиот јазик во Преговарачката рамка без дообјаснувања, првата меѓувладина по внесувањето на Бугарите во Уставот

Во предлог-преговарачката рамка на француското претседателство се ЕУ именувањето на јазикот на кој ќе се преведува заедничкото европско право е со чиста одредница „македонски“, без дообјаснувања или фусноти.
Read more

Мицкоски: Барањата на Петков се ултранационалистички, после неговата изјава не знам зошто воопшто преговараме

Трите барања на бугарскиот премиер Кирил Петков за отворениот спор меѓу Северна Македонија и Бугарија се ултранационалистички, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција
Read more

Пендаровски: Со Бугарија треба да разговараме за критериумите потребни за ЕУ, не за историja

Според објаснувањата на Бугарија, тие сакаат да го имитираат однесувањето на Грција кон Северна Македонија во последните децении, поставувајќи ни предуслови за влез во Европската Унија, со цел да го заштитат националниот интерес, вели прет
Read more

Радев: Бугарија беше изложена на сериозен притисок во врска со Северна Македонија

Бугарија минатата година беше изложена на сериозен притисок во врска со стартот на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ, но го издржавме тој притисок, изјави денеска бугарскиот претседател Румен Радев.
Read more
play_arrow

Пендаровски: Мора да имаме гаранција дека внесувањето на Бугарите во Уставот ќе биде последно барање на Софија

Ние мораме да имаме некаква гаранција од Бугарија, уште подобро и од Брисел и целата Европска Унија, дека прашањето за вклучување на Бугарите во Уставот на земјата ќе биде последното барање на Софија, истакна претседателот Стево Пендаровск
Read more

Сабев: Летовите меѓу Скопје и Софија не запираат

Министерот за транспорт на Бугарија Николај Сабев, во изјава за МИА за иднината на авиолинијата Скопје-Софија, вели дека летот до главниот град на Северна Македонија ќе остане и по 15 мај.
Read more

Реакции по отворањето на бугарскиот клуб во Битола

Read more
play_arrow

Османи: Во разговорите со Бугарија нашите позиции се апсолутно унисони

Продолжуваат разговорите со Бугарија за отворените политички прашања, изјави шефот на дипломатијата Бујар Османи, кој денеска на средба со новинарите ја најави посетата на неговата колешка министерката за надворешни работи на Бугарија, Тео
Read more

Средбата на историска комисија во Софија поминала во конструктивна атмосфера

Првата средба оваа година на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија, што се одржа вчера и денеска во Софија, поминала во конструктивна атмосфера, се вели во за
Read more
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more