Македонија Бугарија

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Бугарската владина агенција „Патна инфраструктура“ објави дека денеска распишала јавен тендер за избор на изведувач за изработка на идејно-технички проект со детален распоред – план за парцела за изградба на автопатот Ѓуешево-Дупница.
Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Скопје, 2 јули 2022 (МИА) – Владата вчера почна широки консултации за францускиот предлог за деблокирање на евроинтеграциите на земјава, најпрво со коалициските партнери.
Read more

Фуере: Вархеји треба да поднесе оставка

Read more

Франција не го потврдува предлогот лиферуван во медиумите

Француските дипломати во Брисел одбиваат да кажат официјално дали предлогот објавен во бугарските и македонските медиуми е автентичен, јави дописничката на МИА од Брисел.
Read more

Маричиќ: Не сакаме избрзано решение со Бугарија

Досегашното комуницирање со датуми и рокови не ни донесе среќа и успех и сакаме брзо, но не и избрзано решение со Бугарија, изјави вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во интервју за „Топ тема“ на телевизијата Телма.
Read more

Османи: Очекуваме конструктивни разговори со новата бугарска Влада и брзо деблокирање на процесот

Очекуваме конструктивни разговори со новата Влада во Република Бугарија, враќање на довербата, разговор по однос на суштинските прашања што ги имаме на маса и брзо деблокирање на процесот.
Read more
play_arrow

БХК: Во Бугарија е опасно да се изјасниш дека си Македонец

Претседателот на бугарскиот Хелсиншки комитет. Красимир Канев, вели во неговата земја е опасно човек да се изјасни дека е етнички Македонец.
Read more

Јанша Ја сфаќам позицијата на Бугарија кон С. Македонија, но мора да се најде компромис

Словенечкиот премиер Јанез Јанша за Бугарското национално радио (БНР) изјавил дека ја сфаќа позицијата на Бугарија околу нејзиното вето за почеток на преговорите на Северна Македонија со ЕУ, бидејќи таа е земја членка на Унијата, но дека м
Read more

Каракачанов објави листа на македонски политичари кои се декларирале како Бугари

Нов предизиборен антимакедонски испад на бугарскиот премиер Красимир Каракачанов во обид да си го зголеми пренискиот рејтинг кај бугарските гласачи.
Read more

Захариева: Бугарија наскоро ќе донира вакцини на Северна Македонија

Наскоро ќе донираме вакцини за Северна Македонија, кога ќе имаме доволно количества од ЕУ, вели министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева, јави дописникот на МИА од Софија.
Read more

Захариева: Сите треба да ги смириме емоциите

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ја критикуваше изјавата на премиерот Зоран Заев дадена во понеделникот на дебатата на американскиот тинк-тенк Атлантски совет на тема „Северна Македон
Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име Република Северна Македонија и дека придавката „македонски“ ќе се користи само во цитатите на членовите на Комисијата, нагласуваат за МИА од маке
Read more
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more