Македонија Бугарија

Ѓоргиев: Сѐ што беше објавено за заедничко чествување на цар Самоил е апсолутно неточно

Не сум го прочитал францускиот предлог и не знам што содржи, но сѐ што беше објавено за работата на Комисијата и содржината на текстовите кои се усвоени за заедничко чествување на цар Самоил е апсолутно неточно, изјави копретседавачот во з
Read more

Радев: „Францускиот предлог“ е најдобар во моментов, но...

Read more

За Петков е прифатливо поместување, но не и тргање на ветото

Патот на Република Северна Македонија кон Европа е во интерес и на Бугарија, но не пред таму да се гарантираат правата на Бугарите, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков.
Read more

Радев: Владата на Петков да не отстапува од бугарскиот национален интерес во однос на Северна Македонија

Очекувам бугарската Владата строго да се придржува до Декларацијата на Националното собрание на Бугарија, консензусот постигнат на Консултативниот совет за национална безбедност и на волјата на Бугарите за решавање на отворените прашања со
Read more

Петков: Во Северна Македонија и Бугарија има многу јасни сили кои не сакаат добрососедство и стабилност меѓу нив

Во Република Северна Македонија и Бугарија има многу јасни сили кои не го сакаат ова добрососедство и стабилност и ќе ја искористат секоја можност во наредните недели да го блокираат нашиот процес, вели бугарскиот премиер Кирил Петков во и
Read more

Пендаровски: Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади

Скопје, 18 јануари 2022 (МИА) – Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, што ќе придонесе за засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања.
Read more

Петков: Никој не го оспорува вашето идентитетско право

По ниеден начин не ги доведуваме во прашање идентитетот и јазикот на Република Северна Македонија, порача вечерва бугарскиот премиер Кирил Петков.
Read more

Ковачевски: Со Петков ќе разговараме за иднината и за проекти што значат подобар живот за граѓаните на двете држави

На утрешната средба меѓу премиерите на Северна Македонија и Бугарија, Димитар Ковачевски и Кирил Петков, доминантно ќе се разговара на теми од областа на економијата, инфраструктурата, образованието, образовната соработка, иновациите, како
Read more

Радев: За прашањето со С. Македонија не се водиме од рокови, туку од резултати

Read more

Петков: Бугарија треба да го преиспита пристапот кон Северна Македонија на конструктивен начин

Една од првите задачи на новиот министер за надворешни работи на Бугарија и идниот бугарски премиер е да се формираат работни групи меѓу Бугарија и Северна Македонија кои ќе опфатат различни области.
Read more
play_arrow

Македонците во Бугарија бараат Софија да престане со негирање и асимилација

Македонското малцинство во Бугарија, односно во Пиринска Македонија, ги осуди непринципиелните компромиси кои власта во државава ги прави кон Бугарија и побара Софија да престане со негирање и асимилација.
Read more

ВМРО-ДПМНЕ на протест побара увид во документот од преговорите со Бугарија

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа протест на три локации во Скопје и во 10 градови низ земјава, на кој побара увид во документот од преговорите со Бугарија.
Read more
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more