Македонија ЕУ

play_arrow

Ќучук: Без реформи, Македонија ризикува да се одвои од Албанија на патот кон ЕУ

„Без да ги спроведе потребните реформи, РС Македонија не може реално да ги започне преговорите за влез во Европската Унија.
Read more

Евробарометар: Македонците со 48 % доверба во ЕУ

Read more

Ковачевски за уставните измени: За првпат сме во ситуација да немаме вето од надвор туку од внатре

Уставните измени не претставувват никакво идентитетско прашање.
Read more

Црвенковски: Македонија не преговара со ЕУ, изјавите дека за 7 години ќе сме членка се нелогични

Read more

Влада: Македонија доби 100 милиони евра од ЕУ за реформски процеси и економска стабилност

Европарламентарците изгласаа на Македонија да ѝ се одобрат 100 милиони евра преку инструментот за Макрофинансиска помош, објави Владата.
Read more

Фан дер Белен: Македонскиот воз тргна кон ЕУ, од вас зависи со која брзина ќе стигне во Брисел

Австрија изразува постојана и силна поддршката за евроинтеграцискиот процес на Северна Македонија, но од самата земја зависи кога ќе ги почне следните чекори во преговорите со ЕУ и колку брзо ќе се приклучи кон Унијата, порача австрискиот
Read more

Бербок: Не смееме да ги изневериме Македонките и Македонците

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок, која денеска ќе престојува во посета на Северна Македонија, пред пристигнувањето во Скопје порача дека очекува широка поддршка во парламентот за уставните измени и тргање.
Read more

На денешен ден пред 19 години Македонија поднесе барање за членство во ЕУ

Read more

Северна Македонија го започнува објаснувачкиот скрининг за првиот кластер

Денеска во Европската комисија експертските тимови од Северна Македонија и Албанија ќе слушаат за ажурираното законодавство на ЕУ од 2019, јави дописничката на МИА од Брисел.
Read more

Влада: Усвоена преговарачка структура за преговорите со Европската Унија

Владата на Република Северна Македонија денеска одржа тематска седница, на која покрај премиерот Димитар Ковачевски и членовите на Владата, присуствуваше и се обрати и шефот на Делегацијата на Европската Унија во Северна Македонија, Н.Е.
Read more

Гир: Ако не го смените Уставот преговорите ќе запрат и ќе се чека решавањето на ова прашање

Преговорите се отворени и скринингот започна. Одржувањето на наредната меѓувладина конференција зависи од билатералниот договор меѓу двете засегнати земји.
Read more

Гир: Северна Македонија ги започна преговорите, почна одбројувањето до влезот во ЕУ

Добра вест е што минатата недела Европската Унија почна преговори за членство со Северна Македонија и Албанија. Тоа се одлични вести, тоа е историски развој и за засегнатите земји, но и за ЕУ.
Read more
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more