Македонија ЕУ

Предан: Словенија ќе стори сѐ за да се реши прашањето меѓу Скопје и Софија, но не ветуваме чуда

Словенечкото претседателство со ЕУ е многу мотивирано да го реши прашањето меѓу Северна Македонија и Бугарија. Веќе има интензивна комуникација помеѓу нашето претседателство со Софија, со Брисел и со други земји членки на ЕУ.
Read more

За Северна Македонија нема алтернатива за ЕУ, но бара и условите за членство да бидат европски

Во очеување на конечните резултати од завчерашните вонредни парламентарни избори во Бугарија и со надеж дека по нив ќе се формира функционален парламент и политичка влада што ќе овозможи продолжување за разговорите за повлекување на бугарс
Read more

Резолуцијата за државните позиции за евроинтеграциите во собраниска процедура

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ во Собранието ја поднесе Предлог – резолуцијата за утврдување на македонските државни позиции по однос на евроинтеграциите и блокадите кои што се наметнуваат.
Read more

Ципрас: Европското семејство продолжува напред со согласност, а не преку негации и вето

Верувам дека наредниот период Бугарија треба да го вложи секој напор за да не претставува дел од проблемот, туку дел од решението, порачува поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, коментирајќи го последното вето од Бугарија  на евроинтег
Read more

Заев-Ципрас: Договорот од Преспа ја обврзува ЕУ да ги отстрани пречките за евроинтеграцијата на Северна Македонија и Западен Балкан

Три години од потпишувањето на Договорот од Преспа на 17 јуни 2018 година, секојдневно доаѓаат придобивките од решавањето на тридеценискиот спор со кој се воспостави стратешко пријателство меѓу Северна Македонија и Грција, се согласија пре
Read more

Османи: Португалскиот предлог е јазикот да се реши со две унилатерални изјави

Согласно предлогот на португалското претседателство со ЕУ за решавање на прашањето со Бугарија, а којшто се однесува на јазикот, е тоа прашање да се реши со две унилатерални изјави, и на Северна Македонија и на Бугарија, појасни денеска во
Read more

Кои се ставовите на домашните политичари пред 22 јуни?

Скопје, 16 јуни 2021 (МИА) – На 22 јуни да нема вето од Софија, односно Советот за општи работи на ЕУ да донесе одлука за официјален старт на преговорите, но и ако не се постигне решение, барем да ги заокружиме ди
Read more

Шекеринска: Прв пат има разочарување и кај најпроевропското население во С.Македонија

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, беше гостинка на Европскиот центар за политика преку видеоврска денеска каде зборуваше за геополитичките предизвици за Европската Унија и Западниот Балкан, и предупреди дека конфликтот со Бугари
Read more

Фуере: Историјата и идентитетот мора да останат надвор од ЕУ процесот

Центарот за европски политички студиите, еден од највлијателните тинк тенкови во Брисел објавува анализа на бугарско-македонскиот спор во контекст на ЕУ интеграцијата на Северна Македонија и предупредува дека вовлекувањето на идентитетскит
Read more

Силна поддршка и од Австрија, Словенија и Чешка за одржување на првата Меѓувладина конференција во јуни

Еден ден по изнесувањето на португалскиот предлог за одблокирање на процесот на натамошна интеграција на Северна Македонија во Европската Унија, во Скопје со поддршка на нашиот пат кон ЕУ, но и на предлог решенијата пристигнаа министрите з
Read more

Заев за Politico: Ако ЕУ не ги исполни ветувањата, ќе отвори повеќе простор за другите сили во регионот

Фрустрациите околу блокадата на разговорите за членство и испораката на вакцини дава шанса на Кина и Русија, вели премиерот Зоран Заев во интервју за магазинот Politico, предупредувајќи ја ЕУ дека ќе добие удар врз репутацијата на Балканот
Read more

Груби: Северна Македонија и Албанија не треба да се одвојат на патот кон ЕУ

Република Северна Македонија и Албанија не треба под никаков услов да се одвојат на патот кон ЕУ.
Read more
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more