малвер

play_arrow

Како да дознаете дали некој ви го шпионира телефонот?

Пронаоѓањето на малициозниот софтвер е првиот чекор за решавање на проблемот.
Read more

Нова тура штетни апликации отстранети од Play Store, избришете ги ако ги имате

Аналитичарите на малициозен софтвер од рускиот производител на антивируси Dr.Web открија голем број малициозни апликации за Android во продавницата на Google Play, кои се преземени од повеќе од два милиони луѓе.<
Read more

Кои се првите знаци дека сте закачиле вирус на телефонот?

Има неколку знаци кои укажуваат на присуство на малициозен софтвер, а доколку ги забележите, треба веднаш да дејствувате.  
Read more

Пет апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Откриените малициозни апликации ги инсталирале повеќе од 130.000 луѓе. Дали сте меѓу нив?
Read more

Опасниот BRATA Android малвер се шири низ Европа

Малверот BRATA за Androd доби нови функции, очигледно со цел нападите врз банкарските апликации да бидат поневидливи.
Read more

Малвер во лажна надградба на Windows 11 краде кориснички лозинки

Истражувачите од CloudSEK предупредија на лажна надградба на Windows 11, која крие малициозен софтвер кој краде податоци од веб-прелистувачи и паричници со криптовалути, објави BleepingComputer.
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more