Меѓународна вселенска станица

НАСА одложи вселенска прошетка поради здравствени проблеми на астронаут

НАСА одложи вселенска прошетка на Меѓународната вселенска станица поради медицински проблеми на еден од астронаутите.
Read more

Русите тврдат: Американска астронаутка намерно ја оштети Меѓународната вселенска станица

Руската новинска агенција TASS изнесе сериозни обвинувања против астронаутката на НАСА, Серена Ауњон-Чанселор.
Read more

Пожарите во Грција видени од вселената

Францускиот астронаут Томас Песке, кој се наоѓа на Меѓународната вселенска станица, на Twitter објави фотографија од пожарите во Грција.
Read more
play_arrow

Астронаутите со акробации од вселената се збогуваа од Игрите во Токио

Вчера завршија Олимписките игри во Токио, а од нив се збогуваа и астронаутите кои се наоѓаат на Меѓународната вселенска станица.
Read more

Русија и САД ќе продолжат да соработуваат на МВС по 2024 година

Русија и САД ќе продолжат да работат заедно на Меѓународната вселенска станица (МВС) и по 2024 година, изјави вчера висок функционер на руската вселенска агенција Роскосмос.
Read more
play_arrow

Руските космонаути објавија снимка од МВС по инцидентот

Руските космонаути снимија кратка видеотура низ внатрешноста на истражувачкиот модул на Меѓународната вселенска станица (МВС), во која во четвртокот се случи несреќа, неколку часа по слетувањето, поради што целата
Read more

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Меѓународната вселенска станица е дестабилизирана откако случајно се активираа моторите на новиот руски модул, пренесе BBC.
Read more

Рускиот модул на МВС изгоре во атмосферата, ќе го замени „Наука“

Рускиот модул на Меѓународната вселенска станица се откачи вчера и изгоре во атмосферата.
Read more
play_arrow

„Наука“ конечно се вивна во вселената, МВС добива нова лабораторија

Меѓународната вселенска станица (ISS/МВС) ќе добие нова лабораторија што ќе ја однесе руската ракета Proton-M на 400 километри над Земјата.
Read more

НАСА ќе испрати лигни и микроскопски животни на Меѓународната вселенска станица

НАСА планира да испрати 128 мали лигни и 5.000 микроскопски животни на Меѓународната вселенска станица.
Read more

Вселенски отпад ja погоди и оштети МВС

Парче вселенски отпад што беше премногу мал за да се следи ја погоди Меѓународната вселенска станица (МВС) и ја оштети нејзината роботска рака Canadarm2.
Read more
play_arrow

Астронаутите успешно се вратија на Земјата во летало на SpaceX

Четворица астронаути, тројца Американци и Јапонец, вчера ја напуштија Меѓународната вселенска станица во капсула на SpaceX и успешно се вратија на Земјата.
Read more
реклама

Нови протоколи за работа за кафетериите и рестораните

Read more

Најскапиот руски автомобил се распродаде за само неколку дена

Read more

Апасиев го цитира Кастро, Мицкоски збунет: Ќе има соработка или не?

Read more

Која е новинарката што го збуни Путин?

Read more