мексиканска кујна

Полнети пиперки на мексикански начин

За ручек подгответе полнети пиперки на мексикански начин - раскошен фил со пченка и кашкавал што се топи.
Read more
play_arrow

Вкусни тортиљи за кои треба само една тава

Тортиљите се добитна комбинација кога сакате вкусен, но и едноставен оброк. Овој рецепт не само што ќе ве воодуишеви со вкусот, туку и по јадењето нема да имате многу садови за миење.
Read more
play_arrow

Идеја за ручек: Кесадиља од рерна со мелено месо и кашкавал

Низ улиците на Мексико секаде се среќава популарната кесадиља, а денеска ви предлагаме дома да го направите овој специјалитет и тоа со мелено месо и кашкавал.
Read more
play_arrow

Од зелено злато до омилен сос: Како гвакамолето го освои светот?

Овој сос настанал во Средна Америка, каде бил сметан за дар од боговите. Денес е популарен низ целиот свет и претставува еден од омилените додатоци на јадења.
Read more
play_arrow

Мексикански специјалитет: Пикантна супа со грав и мелено месо

Овој необичен специјалет речиси сам се подготвува, а ќе ве освои на првиот залак.
Read more

Домашна кесадиља - мексикански специјалитет што ќе го засакате

Супер комбинација на крцкава тортиља и полнење што се тегне. Кесадиљата со пире од компири и сланина ќе ви се допадне уште по првиот залак.
Read more
play_arrow

Брз рецепт за кесадиља за појадок

Сакате со нешто различно да го почнете денот? Зошто да не го направите тоа на мексикански начин?
Read more

Идеја за ручек: Растурено чипотле бурито

Бурито, ама во чинија. Интересен рецепт за нешто понеобичен ручек, доколку сте расположени за експериментирање. Не одзема многу време, брзо се подготвува и е вкусно.
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more