ментално здравје

Како да го намалите нивото на кортизол во телото ако постојано сте под стрес?

Според Google Trends, има големо зголемување на бројот на корисници кои ја бараат фразата „висок кортизол“ бидејќи дознаваме повеќе за кортизолот и како различните нивоа можат да влијаат на нашето здравје.
Read more

3 најчести знаци дека детето страда од нарушување во исхраната

Многу млади луѓе и деца страдаат од нарушување во исхраната, а симптомите понекогаш е тешко да се забележат.
Read more

Kако зголемувањето на температурата за 1°C влијае на менталното здравје?

Ако некогаш сте ја обвинувале жештината за вашите мисли или збунетост, не грешите. Една неодамнешна студија открива дека топлото време може негативно да влијае на менталното здравје.
Read more

Децата кои гледаат телевизија повеќе од 2 часа дневно се повеќе склони кон зависности

Децата кои гледаат повеќе од два часа телевизија дневно имаат поголема веројатност да станат зависни од коцкање, цигари, дрога и алкохол кога ќе пораснат.
Read more

Паролата „Во здраво тело-здрав дух“ е точна повеќе од кога било

Физичката неподготвеност може да влијае на развојот на симптомите на депресија и анксиозност.
Read more

Осум начини да се опоравите од животот со токсични родители

Ако вашите родители постојано ви кажуваат и ви „ставаат до знаење“ дека „не сте доволно добри“, вашиот живот би можел да изгледа како вистински затвор.
Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more