Месечина

filter

20 јули 1969, Нил Армстронг стапнал на Месечината

Во мисија со леталото Apollo 11, астронаутот Нил Армстронг станал првиот човек кој стапнал на небесно тело надвор од планетата Земја.
Read more

НАСА обвинува: Кина сака да ја преземе Месечината

Кина го отфрли како неодговорно обвинението од директорот на НАСА, дека сакаат да ја преземат Месечината како дел од воена програма.
Read more

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Фотографии направени од Lunar Reconnaissance Orbiter на НАСА открија локација на необичен кратер на површината на Месечината. Станува збор за кратер настанат како последица од удар на дел од ракета.
Read more

Научници успеаја да одгледаат растенија на почва донесена од Месечината

Научниците докажаа дека почвата на Месечината може да овозможи одгледување билки.
Read more

Дел од ракета, тежок три тони, денес ќе удри во Месечината

Дел од ракета, тежок три тони, денес ќе удри во Месечината, тврдат научници кои овој настан го најавија уште во јануа
Read more
play_arrow
filter

Откриени „стаклени топчиња“ на Месечината - научниците одушевени

Кинескиот ровер Yutu-2 откри неколку мистериозни, проѕирни стаклени топчиња на темната страна на Месечината, за кои научниците велат дека не се како ниту еден од минералите претходно откриени на површината на Месе
Read more

Ракетата што ќе се судри со Месечината не е на SpaceX, туку на Кина

Откако астрономот Бил Греј соопшти дека ракета на компанијата SpaceX ќе се судри со Месечината, му пристигна мејл од НАСА со препорака повторно да ги погледне податоците, бидејќи заклучокот е поинаков.
Read more
filter

3 февруари 1966, прво успешно спуштање на Месечината

Советското летало без екипаж Луна-9 успешно се спуштило на Месечината со што станало првото летало кое успеало без проблем да слета на Земјиниот сателит.
Read more

Кина откри присуство на вода на површината на Месечината

Кинеската вселенска програма ЦНСА откри сигнали на вода директно од површината на Месечината, благодарение на лунарната сонда Chang'e -5.
Read more

Кинески ровер истражува мистериозен објект на темната страна на Месечината

Кинескиот ровер Yutu-2 доби специјална задача, да истражи мистериозен објект на темната страна на Месечината.
Read more

Денешната супер Месечина на многумина ќе им оди на нерви

Бидејќи оваа полна Месечина е во Овен, а Овенот е првиот огнен знак, и тоа со силна енергија, промените ќе бидат енергични, тоа најмногу ќе влијае на партнерствата и деловната комуникација.
Read more

Како да ја искористите моќта на младата месечина за да привлечете љубов и среќа?

Млада месечина во знакот Вага нѐ очекува денеска, а нејзината енергија ќе биде трансформациска и моќна, па ќе следуваат големи промени, особено на љубовно поле.
Read more
реклама

Луѓето се ужасни: Разочарувачка фотографија од една од најубавите плажи во светот

Read more

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Read more

12 август 30 п.н.е. - Клеопатра се самоубила по поразот на Марко Антониј од Октавијан

Read more

Четири хороскопски знаци на кои есента им носи многу пари

Read more