Месечина

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Научниците за прв пат открија пештера на Месечината, длабока е околу 100 метри и би можела да претставува идеално место за изградба на постојана човечка база, јавува BBC.
Read more

Што е Сина Месечина и зошто се појавува?

Во просек, Сината Месечина се појавува на секои 2,7 години.
Read more

Мисијата Artemis 2 ќе користи ласери за пренос на HD фотографии и снимки од Месечината

Астронаутите што ќе бидат дел од мисијата Artemis 2 на НАСА ќе тестираат ласерска комуникација на патот околу Месечината со цел побрз пренос на фотографии и видеа.
Read more
filter

Јапонски лендер испрати одлична фотографија од орбитата на Месечината

Јапонскиот приватен лендер Hakuto-R испрати фотографија од осветлениот дел од Месечината откако влезе во нејзината орбита на 20 март.
Read more
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more