Мила Царовска

Четворица доскорешни министри побарале апанажа, на еден веќе му е одобрена

Барање за апанажа до Собранието досега доставиле доскорешниот вицепремиер за европски прашања Никола Димитров, потоа министерка за образование Мила Царовска, како и министерка за одбрана Радмила Шекеринска.
Read more

Царовска: Одлучив да не учествувам во новата Влада

Read more

Царовска: На учениците кои немаат можност да набават уред, треба да им биде доставен од училиштето

Учениците кои немаат финансиски средства да набават уред, уредот треба да биде доставен од училишето и тоа е јасно пропишано.
Read more

Царовска: Новиот Закон за учебници не носи социјално раслојување, туку води кон еднаквост

Новиот Закон за учебници не носи социјално раслојување, туку води кон еднаквост, а прави и исчекор во инклузивноста зашто првпат се воведуваат учебници во аудиоверзија и печатени на Брајова азбука, за да бидат опфатени сите ученици, рече м
Read more

Царовска: Хибридниот модел на настава досега покажа одлични резултати

„Ние сме во постојана координација со Комисијата за заразни болести преку Министерството за здравство и токму затоа што се динамични бројките, одлучивме второто полугодие да започне на ист начин како што заврши првото“, истакна министеркат
Read more

Царовска: Реформата не смее да се поврзува со надворешно политичко прашање

Реформата во основното образование никако не смее да се поврзува со надворешно политичко прашање, изјави вечерва министерката за образование и наука Мила Царовска.
Read more

Царовска: Согласно Законот јас немам друга опција освен да ја спроведам матурата

По јавната расправа во собраниската Комисија за образование, наука и спорт, која е закажана за утре, министерката за образование и наука Мила Царовска очекува дефинирање на концепцијата за основно образование.
Read more

Здружението на директори од основните и средните училишта со поддршка за реформите во образованието

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска на средбата со Здружението на директори од основни и средни училишта зборуваше за текот на наставата во второто полугодие и реформските процеси во образованието.
Read more

Царовска: Училишна матура и стручен испит се избори за оние кои не сакаат да полагаат државна матура

Државната матура е изборна и оние кои не сакаат да ја полагаат, имаат можност да изберат училишна матура или стручен испит, и може да полагаат токму тоа што го бараат, два предмета и проектна задача, го повтори и денеска ставот министеркат
Read more
play_arrow

Царовска: Нема бегање од актуелниот концепт за државна матура, бојкотираат изолирани групи

Различна е сликата со бојкотот на наставата од матурантите. Една гимназија во Скопје има поорганизирано дејствување, сите други се изолирани групи во дел од гимназиите. Во Медицинското, на пример, нема ниту еден ученик што бојкотира.
Read more

Царовска ги демантира тврдењата за укинување на групата по македонски јазик на Филолошки

Министерката Мила Царовска преку статус на социјалната мрежа Twitter најостро ги демантира тврдењата на професорката Јасна Котеска, која обвини дека министерката планирала да ја укине групата на македонскиот јазик на Филолошкиот факултет.<
Read more

Царовска: Наставниците нема да останат без работа, ќе добијат поголема автономија

Министерката за образование и наука Мила Царовска и наставниците од основните училишта во државата на онлајн-состанок разговараа за новата концепција за основно образование, соопшти МОН.
Read more
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more