Мото ГП

МотоГП: Куартараро победник во Германија

Французинот Фабио Куартараро (Јамаха) беше најбрз на денешната трка од Светското првенство во мотоциклизам во елитната MотоГП класа на патеката Захсеринг во Германија.
Read more

Сузуки го напушта Мото ГП на крајот на сезоната

Екипата на Сузуки објави денеска дека сака да го напушти Мото ГП на крајот на оваа сезона, додавајќи оти преговара за тоа со Дорна, која е промотор на натпреварувањето за Светското првенство во мотоциклизам.
Read more

Мото ГП: Откажана трката во Аргентина, Бањаја победи во Арагон

Трката за Големата награда на Аргентина од Mото ГП шампионатот е откажана поради пандемијата на коронавирусот, соопштија организаторите, изразувајќи жалење поради одлуката.
Read more
play_arrow

Маркес се врати на патеката по осуммесечна рехабилитација

Шпанскиот мотоциклист и шесткратен светски првак во Мото ГП, Марк Маркес, денеска се врати на патеката по пауза од осум месеци поради повреда.
Read more

Валентино Роси позитивен на коронавирус

Возачот на Јамаха, Валентино Роси е позитивен на коронавирусот, објави новинарот Сајмон Патерсон.
Read more

Куартараро ја врати предноста во Мото ГП по победата во Каталонија

Фабио Куартараро од тимот на Петронас Јамаха ја запиша третата победа од почетокот на сезоната во Мото ГП, откако триумфираше во трката за Големата награда на Каталонија.
Read more

Довициозо ќе го напушти Дукати на крајот на 2020 година

Италијанецот Андреа Довициозо ќе го напушти тимот на Дукати во Мото ГП по завршувањето на тековната сезона, потврди менаџерот на вице-шампионот за последните три години, Симоне Батистела.
Read more