нафта

Цените на нафтата растат седма недела по ред

На глобалните пазари на нафта, цените на барелот пораснаа и минатата недела, седми пат по ред, постигнувајќи го најдолгиот тренд на раст од почетокот на 2022 година, откако Меѓународната агенција за енергетика пр
Read more

Повторно паѓаат цените на нафтата

Цените на нафтата денеска паднаа на меѓународните пазари, откако податоците покажаа дека кинескиот увоз и извоз паднале повеќе од очекуваното во јули, што е уште еден знак за бавното закрепнување на најголемиот с
Read more

Скок на цените на нафтата

Цените на нафтата се искачија над 78 долари на меѓународните пазари во вторникот, бидејќи трговците се фокусираа на најавите за намалена понуда од главните извозници и прогнозите за поголема побарувачка во вторат
Read more

Русите и Саудијците не ја разнишаа цената на нафтата со заканите за намалување на снабдувањето

Цените на нафтата се задржаа над 78 долари на меѓународните пазари во понеделникот, бидејќи најавите за намалување на снабдувањето од Саудиска Арабија и Русија беа неутрализирани со слабите економски податоци од
Read more

Доларот благо зајакна, цената на нафтата падна

На азиските берзи цените на акциите паднаа втор ден по ред бидејќи инвеститорите веруваат дека намалувањето на каматните стапки од страна на кинеската централна банка не е доволно за значително да го стимулира ек
Read more

Остар пад на цените на нафтата

Цените на нафтата паднаа вчера на меѓународните пазари по добивките во претходните два трговски дена, под притисок на неизвесните светски економски перспективи и посилниот долар.
Read more

Цените на нафтата сè уште растат – дали мотивот е страв?

Цените на нафтата вчера пораснаа до 86 долари, поддржана од најавата на големите производители дека дополнително ќе ја намалат понудата за да ги стабилизираат цените, откако проблемите во банкарскиот сектор ги по
Read more

Цените на нафтата растат втора недела по ред

На глобалните пазари, цените на нафтата пораснаа минатата недела втора недела по ред, бидејќи трговците се надеваат на поголема побарувачка од Кина и затоа што ОПЕК и неговите сојузници најавија намалување на про
Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Неодамнешното откритие се протега низ огромни територии на Северна Африка.
Read more

Доларот ослабе, цената на нафтата падна

Цените на акциите на азиските берзи пораснаа бидејќи се очекува забрзување на растот на кинеската економија, но на пазарите нема еуфорија бидејќи централните банки ќе продолжат да ги зголемуваат каматните стапки
Read more

Растат цените на нафтата

Цените на нафтата пораснаа на меѓународните пазари поддржани од оптимизмот за кинеската побарувачка, континуираното намалување на производството од страна на главните производители и плановите на Русија да ја нам
Read more

Пад на цените на нафтата

На глобалните пазари минатата недела цените на нафтата паднаа за околу 4 отсто, по значителниот раст претходната недела, бидејќи трговците очекуваат забавување на растот на американската економија, а со тоа и на
Read more
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more