Нагорно-Карабах

Азербејџан окупира област близу Карабах, изгубена пред скоро 30 години

Азербејџан соопшти дека нивни трупи влегле во погранична област со Нагорно-Карабах, што беше предадена од ерменските сепаратисти по речиси 30 години, како дел од мировниот договор со посредство на Русија.
Read more

Баку: Потписот на Путин е гаранција за мирот и непроменливоста на договорот за Нагорно-Карабах

Баку, 18 ноември 2020 (МИА) – Азербејџанското Министерство за надворешни работи денеска го посочи потписот на рускиот претседател Владимир Путин како гаранција за непроменливоста на договорот со Ерменија за мирот во Нагорно Карабах.
Read more

Азербејџан и Ерменија разменија тела на 200 убиени во Нагорно-Карабах

Азербејџан и Ерменија денеска разменија тела на 200 загинати кои се бореа во регионот Нагорно-Карабах, соопштија денеска руските државни медиуми, повикувајќи се на Црвениот крст.
Read more

Путин пресече, но Ердоган го сака последниот збор: Испраќа војска во Нагорно-Карабах

Рускиот претседател Владимир Путин минатата недела изјави дека и покрај декларацијата за крај на војната во Нагорно-Карабах, ерменски
Read more

Уште 20 авиони со мировници пристигнаа од Русија во Нагорно-Карабах

Русија вчера испрати 20 авиони со 170 припадници на мировните сили во Нагорно-Карабах, соопшти руското Министерство за одбрана.
Read more
play_arrow

Мапа ја покажува вистината за договорот во Нагорно-Карабах: Сепак има губитници

Набргу по договорот за примирје во Нагорно-Карабах, започнаа проценките за тоа кој победил или изгубил повеќе со постигнатиот договор.
Read more

Русија ќе испрати 22 авиона со мировни сили во Нагорно-Карабах

Русија ќе испрати најмалку 22 воено-транспортни авиони со мировни сили во Нагорно-Карабах, соопшти рускиот Центар за управување со националната одбрана.
Read more
play_arrow

Путин пресече за Нагорно-Карабах: Потпис за мир или почеток на нова војна?

Граѓаните на Ереван протестираат против одлуката да се стави крај на војната во Нагорно-Карабах. Тие го пробија кордонот на безбедносните сили и упаднаа во зградата на ерменската влада.
Read more
play_arrow

Нагорно-Карабах продолжува да гори

Портпаролката на ерменското Министерство за одбрана, Шушан Степанјан, изјави дека е соборен азербејџански дрон во источниот дел на Нагорно-Карабах, додека Баку тврди дека ерменската армија во текот на ноќта претрпела големи загуби.
Read more

Азербејџан: За странска агресија, имаме F-16 на готовс

Баку ќе користи турски ловци F-16 во случај на странска агресија врз Азербејџан, изјави азербејџанскиот претседател Илхам Алиев.
Read more

Стејт департмент: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Во заедничкото соопштение на Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан се наведува дека од денеска стапува во сила хуманитарно примирје во судирот помеѓу Ереван и Баку за Нагорно-Карабах.
Read more
play_arrow

Војниците во Нагорно-Карабах: Ќе останеме на фронтот додека не победиме

Примирјето во војната за Нагорно-Карабах, постигнато минатиот викенд во посредништво на Франција, неделава беше прекинато во повеќе наврати со жестоки судири меѓу азербејџанската армија и етничките ерменски сили.
Read more
реклама

Пробајте нешто ново: Извонредни трикови за незаборавна предигра

Read more

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Read more

Прељубниците имаат навики кои ги издаваат: Дали сте ги забележале?

Read more

Зависност од порнографија: Кои се симптомите и како точно се лекува?

Read more