НАСА

play_arrow

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Вчера беа објавени првите снимки од вселенските телескопи James Webb и Hubble на кои се гледа како леталото на НАСА удира во астероид, а астрономите велат дека ударот бил многу посилен од очекуваното.
Read more
filter

20 јули 1969, Нил Армстронг стапнал на Месечината

Во мисија со леталото Apollo 11, астронаутот Нил Армстронг станал првиот човек кој стапнал на небесно тело надвор од планетата Земја.
Read more
filter

17 јули 1975, во орбитата се споиле Союз 19 и Apollo 18

Милиони луѓе низ целиот свет на телевизија го гледале моментот кога за прв пат во орбитата на Земјата се споиле две вселенски мисии, и тоа советска и американска.
Read more
play_arrow
filter

240 дена во изолација: Почна проектот SIRIUS-21 - симулација на месечева мисија

Шест доброволци од Русија, САД и ОАЕ ќе поминат осум месеци симулирајќи мисија на Месечината како дел од меѓународниот проект SIRIUS-21 кој денеска стартуваше во Москва.
Read more

НАСА ќе ги запре мисиите додека Сонцето се движи меѓу Земјата и Марс

До средината на октомври, американската вселенска агенција НАСА ќе ги запре мисиите на Црвената планета, додека Земјата и Марс се наоѓаат на различни страни од Сонцето.
Read more
play_arrow

Што досега откри новиот ровер на НАСА на Марс?

Марс честопати го нарекуваме Црвената планета и навистина е црвенкасто посебно небесно тело.
Read more
play_arrow

Роверот Perseverance се подготвува да ги земе првите примероци од Марс

НАСА го подготвува роверот Perseverance за првото дупчење карпи на Марс.
Read more

НАСА: Лунарниот циклус ќе предизвикува поплави во крајбрежните подрачја меѓу 2030 и 2040

Зачестени поплави ќе го погодуваат брегот на САД во текот на 2030-те поради редовниот лунарен циклус, што ќе го интензивира покачувањето на нивото на морето, што веќе се случува поради климатските промени, покажува студија на научниците од
Read more
play_arrow

Dragonfly ќе ги открива тајните на Титан

НАСА планира да испрати специјално летало во вселената за да ја истражува најголемата месечина на Сатурн, Титан.
Read more

Три технологии на НАСА кои го подобрија квалитетот на живот на Земјата

Технологиите коишто ги користи НАСА на три начини го подобрија квалитетот на животот на Земјата.
Read more

НАСА ќе испрати лигни и микроскопски животни на Меѓународната вселенска станица

НАСА планира да испрати 128 мали лигни и 5.000 микроскопски животни на Меѓународната вселенска станица.
Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Минатата недела НАСА спроведе симулација на удар од астероид на Земјата, а резултатите не се баш охрабрувачки, пренесе Business Insider.
Read more
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more