НАСА

filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Американската вселенска агенција НАСА објави фотографии со висока резолуција направени од леталото Orion за време на неговото последно прелетување на Месечината.
Read more

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Read more
play_arrow

Во орбитата на Земјата успешно тестиран топлотниот штит LOFTID

НАСА изврши успешна демонстрација на топлотниот штит LOFTID, лансиран со помош на ракетата Atlas V на компанијата United Launch Alliance (ULA).
Read more

НАСА: Успешно исфрливме астероид од орбитата

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека успеа обидот да исфрлат астероид од неговата природна орбита.
Read more
play_arrow

Астероидот удрен од НАСА остави трага долга 10.000 километри

Нова фотографија направена со телескоп во Чиле покажа дека два дена по судирот со леталото DART, астероидот Диморфос оставил трага долга 10.000 километри, пренесе BBC.
Read more

Трагите од вонземски живот на Марс се веројатно повеќе од 2 метра под површината

Новиот експеримент на лабораторијата на НАСА покажува дека роверите би требало да ја дупчат земјата повеќе од 2 метра под површината на Марс за да дојдат до евентуални знаци на праисториски живот на Црвената планета, а причината се ефектит
Read more

Забележана најголемата комета досега, брза во правец на Сонцето и Земјата

Вселенскиот телескоп Hubble на НАСА го потврди постоењето на комета чие јадро е 50 пати поголемо од просекот. Неговото ледено јадро има маса од околу 500 трилиони тони и е широко околу 137 километри.
Read more
реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more