Никола Груевски

Груевски осуден на девет години затвор, Јанакиевски на три за случајот „ТНТ“

Кривичниот суд Скопје, првообвинетиот во случајот „ТНТ“ Никола Груевски (во бегство), го прогласи за виновен и го осуди на девет години затвор, додека обвинетиот поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, е осуден на три го
Read more

Груевски и Мијалков на црната листа на САД

Американскиот Стејт департментот ги стави на црната листа за патување поранешниот премиер на Република Северна Македонија Никола Груевски и екс директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо
Read more

Кривичен ги замрзна трите луксузни стана во „Панорама“ кои се чувале за Груевски

По барање на обвинителката Лиле Стефанова, застапник на обвинението во случајот „Плацoви на Водно“, Основниот Кривичен суд – Скопје донесе одлука да се замрзнат трите луксузни стана во „Панорама“ на Водно, кои според искази на дел од обвин
Read more

Јанакиески: Груевски ме прашуваше за локациите на Парк шумата Водно

Скопје, 2 декември 2021 (МИА) – Никола Груевски, обвинет во случајот „Плацови на Водно”, од позиција на претседател на Комитетот за градежна експанзија (КГЕ), лично се интересирал за неколку земјишта во делот на П
Read more

Почна судењето за „Плацови на Водно“, првообвинет е Никола Груевски

Во Кривичниот суд Скопје денеска почна судењето за случајот „Плацови на Водно“.
Read more

Груевски: Два стана се на мајка ми, за другите два имав договор за закуп

Поранешниот премиер Никола Груевски вели дека ги користел под закуп двата стана во кои денеска истражители од Обвинителството за организиран криминал вршеа претрес.
Read more

Маричиќ: Од екстрадицијата на Груевски не се откажуваме

Државата презема сè што е во нејзина моќ да добие екстрадиција на Никола Груевски назад во земјата.
Read more