Никола Јокиќ

Јокиќ потврди - ќе игра за Србија на ЕвроБаскетот

Најдобриот светски кошаркар Никола Јокиќ му се стави на располагање на селекторот Светислав Пешиќ за претстојното Европско првенство во кошарка.
Read more

НБА ја објави најдобрата петорка за 2021/22 - доминираат Балканците

Ноќта од вторник кон среда НБА лигата ги објави трите најдобри петорки во сезонава која е при крај, а интересно е да се напомене дека тројца Европејци (и тоа Балканци) се најдоа меѓу петте најдобри кошаркари.
Read more
play_arrow

Јокиќ вози ѕвер низ Сомбор: Машина од 800 КС вредна 250.000 евра

По напорната НБА сезона во која повторно ја освои титулата МВП, Никола Јокиќ реши да се врати во родниот Сомбор и да одмори со она што најмногу го опушта, да биде со своите коњи.
Read more
play_arrow

Јокиќ со коњска кочија дојде на прославата за МВП во Сомбор

Кошаркарот на Денвер Нагетс, Никола Јокиќ, втора година по ред е прогласен за МВП во НБА лигата, објавено е на официјалниот сајт на лигата.
Read more

Јокиќ со маестрална партија го задржа Денвер во плеј-офот

Центарот на Денвер Нагетс, Никола Јокиќ, одлично се снајде на натпреварот против Голден Стејт Вориорс и го задржа својот тим во НБА плеј-офот.
Read more
play_arrow

Јокиќ влезе во историјата и го донесе Денвер во плеј-оф

Српскиот кошаркар Никола Јокиќ одигра уште еден одличен натпревар и му помогна на Денвер да влезе во НБА плеј-офот.
Read more
play_arrow

Јокиќ ги растури Лејкерс и ги доближи до голем дебакл во нивната историја

Кошаркарите на Денвер Нагетс ги совладаа Лејкерс со 129:118 во Лос Анџелес, со што тимот преполн со ѕвезди е на чекор од неквалификување во плеј-офот. За Лејкерс тоа сигурно би бил еден од најголемите дебакли во историјата.
Read more
play_arrow

Незапирливиот Дончиќ ја сокри топката и стана хит

Ноќеска имаше многу богата програма ширум терените во НБА лигата, се одиграа дури 11 натпревари на кои доминираа играчите од екс-ју просторот.
Read more
play_arrow

Феноменалниот Јокиќ го запиша и 19-тиот трипл-дабл сезонава

Кошаркарите на Денвер Нагетс победија на гости кај Шарлот Хорнетс со 113:109 благодарение на извонредната партија на Никола Јокиќ кој оствари трипл-дабл.
Read more

Одличниот Јокиќ го водеше Денвер во победа против Клиперс

Во текот на ноќта се одиграа четири натпревари во НБА лигата, а дерби се одигра во Денвер каде Нагетс ги пречекаа Лос Анџелес Клиперс.
Read more
play_arrow

Незапирливиот Јокиќ за само 26 минути донесе нова победа за Денвер

Кошаркарите на Денвер Нагетс го совладаа Вашингтон Визардс со 127:109 во „Капитал Уан“ арената во Вашингтон, а нова одлична партија пружи српскиот центар Никола Јокиќ.
Read more
play_arrow

Јокиќ славеше против Ембиид во дуелот на МВП кандидатите, блескава вечер за Кари и Таунс

Во текот на ноќта се одиграа девет натпревари во НБА лигата, а неколку дуели беа во центарот на вниманието.
Read more