овошје

Со сунѓери во фрижидер до подолго свежо овошје

Ако чувате овошје во фрижидер, а не го јадете често, нормално дека ќе скапе. Со едноставен трик може да го одложите овој процес.
Read more

Кое јужно овошје има најмногу витамин Ц? Не е ниту портокал, ниту лимон

Кога велиме витамин Ц, веднаш помислуваме на убав и сочен портокал. Но, овој агрум не е најдобриот извор на витамин Ц што природата може да ни го понуди.
Read more

Кое овошје може да биде опасно за луѓето со дијабетес?

Овошјето се смета за една од најздравите ужини. Не само што содржи витамини и влакна, туку е нискокалорично.
Read more

Четири видови овошје кои можат да го забават процесот на стареење

Постојат многу начини на кои можете да помогнете во забавување на процесот на стареење, а исхраната игра голема улога во тоа.
Read more

Шест овошја кои го намалуваат шеќерот во крвта

Овошјето е многу лошо оценето кога станува збор за контрола на шеќерот во крвта.
Read more

Придобивки од јадењето кајсии и кој не треба да ги консумира

Кајсиите содржат голема количина на антиоксиданси кои се клучни за зајакнување на имунитетот и намалување на оксидативниот стрес – сето тоа влијае на посилната способност на организмот подобро да се заштити од инфекции, воспаленија, но и п
Read more

Храна која има ефект на разладување во лето

Како што се зголемуваат температурите, ни станува сè потешко да се разладиме. Затоа изберете ја храната која ќе има ефект на разладување во текот на топлите летни денови.
Read more

Седум овошја што треба да ги јадете секој ден

Повеќето овошја се слатки, хидратантни и генерално вкусни. Јадењето овошје ви помага да добиете есенцијални витамини и минерали, антиоксиданси и влакна.
Read more

Совет од ендокринолог: Јадете 3 намирници за побрз метаболизам

Метаболизмот е исклучително важен за функционирањето на сите органи, како и за различните процеси во телото. Благодарение на неговото дејство, клетките во телото се обновуваат, се формираат ензими и се поддржуваат респираторните функции.
Read more

Совети и трикови како храната подолго да трае

Едно расипано јаболко во корпа со други ќе ги расипе и останатите, поради етиленот што го испушта, но ако расипано јаболко префрлите во кутија со компири, тоа ќе му го продолжи животот, бидејќи го спречува 'ртењето на компирот.
Read more

Зошто треба секој ден да јадете овошје?

Експертите советуваат дека дневно треба да внесувате една и пол до две шолји овошје, пишува Eat This, Not That.
Read more

Во кое овошје и зеленчук има најмногу пестициди?

Организацијата Environmental Working Group објави нов извештај за тоа кое овошје и зеленчук има најмногу пестициди, користејќи ги податоците на американското Министерство за земјоделие и Управата за храна и леков
Read more
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more