патувања

filter

Топ 10 најнеобични ресторани во светот

Светот е полн со необични ресторани кои нудат вкусна храна, одлична услуга и неверојатни искуства.
Read more
filter

World Atlas ја објави листата на најубави мали градови во Европа

Веб-страницата World Atlas објави листа на најубавите мали градови во Европа, а на неа свое место најдоа два града од регионот - Котор и Блед.
Read more
play_arrow
filter

Живот во облаци и снег: Прошетка низ највисокото село во Европа

Во поголемиот дел од годината жителите на „највисокото“ село во Европа немаат контакт со остатокот од светот.
Read more
filter

Прошетка низ седумте најубави пазари во светот

Овие пазари освен тоа што нудат разни специјалитети претставуваат и спој на историја и култура поради што мора да се најдат на вашата туристичка мапа доколку се најдете во нивниот град.
Read more
play_arrow
filter

Природата проголтала кинеско село, станало туристичка атракција

Напуштеното рибарско село Хоутоуван на кинескиот остров Шеншан, кое е дел од архипелагот Шенси, стана интернет сензација и необично место за патување.
Read more
play_arrow
filter

Единбург - град преполн историја и инспирација за Хари Потер

Read more

Науката издвои 25 најубави градови во светот според златен пресек

Често се тврди дека луѓето сакаат нешта и суштества чии пропорции се најблиску до златниот пресек. Дали е тоа случај и со градовите?
Read more
play_arrow
filter

Легенда за прашкиот астрономски часовник, најстариот кој сè уште функционира

Часовникот инсталиран во 1410 година е третиот најстар астрономски часовник во светот и најстариот што сè уште функционира. Уште од кога е направен пражаните шират легенди за него...
Read more
filter

10 древни вистински чуда на архитектурата и инженерството (II дел)

Запознајте ги градбите кои со својот изглед и монументалност претставуваат скриени скапоцени камења за кои не знаеме многу.
Read more
filter

10 древни вистински чуда на архитектурата и инженерството (I дел)

Запознајте ги градбите кои со својот изглед и монументалност претставуваат скриени скапоцени камења за кои не знаеме многу.
Read more
filter

Таму се родил Ѕевс: 8 интересни факти за Крит

Крит е остров со неверојатна убавина чија историја е испреплетена со бројни легенди, место кое води кон размислување за тоа каде завршуваат митовите и каде започнува реалноста.
Read more
filter

Топ 5 скриени места во Грција

Грција е позната по илјадниците плажи кои се магнет за туристите и кои секоја година носат милиони патници во земјата. Меѓутоа, што е со нејзините скриени места и брегови кои се речиси празни?
Read more
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more