Pfizer

Pfizer започнува со тестирање на вакцината кај деца под 12-годишна возраст

Компанијата Pfizer започна со тестирање на својата вакцина против коронавирус на деца помлади од 12 години.
Read more

ЕМА ја одобри Pfizer за лица меѓу 12 и 15 години

Европската агенција за лекови попладнево даде зелено светло за употреба на вакцината на Pfizer за деца помеѓу 12 и 15-годишна возраст, јави дописничката на МИА од Брисел.
Read more

AstraZeneca и Pfizer ефикасно штитат од индиската мутација на COVID-19

Најновото истражување на Здравствениот институт на Англија покажа дека вакцините на компаниите Pfizer и AstraZeneca се ефикасни во заштитата на луѓето од индиската мутација на коронавирусот.
Read more

Во јуни ќе пристигнат 500.000 вакцини Sinovac и 100.000 Pfizer

Последната најава  преку Kинеската амбасада вчера и денеска е дека 500.000 вакцини од Sinovac треба да стигнат на почетокот на следниот месец, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.
Read more

Во САД одобрена вакцината Pfizer за деца од 12 до 15 години

САД ја одобри вакцината на Pfizer за деца на возраст од 12 до 15 години.
Read more

Италијанка по грешка прими шест дози од вакцината на Pfizer

Една 23-годишна Италијанка била под надзор во болница во Тоскана откако по грешка примила шест дози вакцина на Pfizer/BioNTech, објави денеска агенцијата АGI.
Read more

Pfizer обезбеди вакцини за олимпијците во Токио

Компаниите Pfizer и BioNTech соопштија денеска дека склучиле меморандум за разбирање со Меѓународниот олимписки комитет (МОК) за донација на вакцини против коронавирус за спортистите и делегациите од сите земји учеснички на претстојните Ол
Read more

Pfizer годинава од вакцини ќе заработи 26 милијарди долари

За разлика од неколку други компании кои нема да профитираат од продажба на вакцини, американската компанија Pfizer објави дека очекува приход од 26 милијарди долари од вакцините против COVID-19 оваа година, згол
Read more

Во Израел се испитуваат случаи на миокардитис после примена вакцина Pfizer

Израелското Министерство за здравство вчера соопшти дека истражува мал број случаи на воспаление на срцевиот мускул кај луѓе кои примиле вакцина на Pfizer против COVID-19, но сè уште не дошло до заклучоци.
Read more

Стигна првата пратка од 10.530 дози од вакцината Pfizer

Министерството за здравство информира дека попладнево стигна првата пратка од вакцината Pfizer, која тоа ја обезбеди cо директни преговори со овој производител на вакцина против COVID-19.
Read more

Директорот на Pfizer: Најверојатно ќе треба и трета доза од вакцината

Извршниот директор на Pfizer Алберт Бурла изјави дека на луѓето најверојатно ќе им треба трета доза вакцина против COVID-19 во рок од 12 месеци по примањето на втората доза.
Read more

Вакцината на Pfizer штити до 6 месеци

Фармацевтската компанија Pfizer соопшти дека нивната вакцина против коронавирус го штити организмот до 6 месеци од имунизацијата.
Read more
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more