пица

Најпопуларната пица во светот во Македонија погрешно се прави

Кога во македонски ресторан ќе порачате пица capricciosa, нема шанси да ја добиете вистинската италијанска пица, туку ќе добиете со погрешни состојки, а најчесто и погрешно напишана во менито.
Read more
play_arrow

Откриена мистериозна фреска: Дали пред 2.000 години во Помпеја се јадело пица?

Археолозите во античкиот римски град Помпеја открија фреска на која е прикажано нешто што би можело да биде претходник на добро познатата италијанска пица.
Read more

Објавена листа на најдобри видови пици: На 1. место едноставната маргерита

Taste Atlas објави листа на 50 најдобро оценети видови пица, а на прво место е маргеритата.
Read more

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Многумина веруваат дека правењето пица не бара многу труд, но сепак треба да обрнете внимание на три клучни чекори при подготовката на пицата.
Read more
filter

Рецепт за советска пица

Првите советски пици не биле како традиционалните италијански. Повеќе личеле на дебели отворени пити со различни додатоци.
Read more

Каде ќе јадете најевтина пица во Европа?

Можеби некогаш сте мислеле дека најскапата пица ќе ја јадете во Италија, родното место на овој специјалитет.
Read more
play_arrow

Изговор за јадење пица - денеска е Светскиот ден на пицата

Популарното италијанско јадење, кое дури има и математичка теорема именувана по него, се слави во многу земји ширум светот.
Read more
play_arrow

Направена најголемата пица во светот: 1.299 м² и 68.000 парчиња

Pizza Hut и американскиот јутјубер Ерик Декер, попознат како Airrack, ги здружија силите за да ја создадат најголемата пица во светот, а резултатот е јадење што зафаќа површина од 1.299 квадратни метри.
Read more

Штедливо и вкусно: Пица од стар леб

Ако немате добар рецепт за тесто за пица или пак дома имате бајат леб, може да направите пица од стар леб.
Read more
play_arrow

Универзално тесто за кифли, пирошки, мекици и сѐ друго

Лесно замесете фантастично универзално тесто со кое можете да подготвите секакви работи.
Read more

Најскапата пица во светот чини над 8 илјади евра и се прави во Салерно

Најскапата пица во светот чини повеќе од 8 илјади евра и се прави во Италија.
Read more

Мини пици без тесто - невообичаена подлога и здрави состојки

Кога немате многу време и сакате нешто едноставно, вкусно и брзо, мини пиците се одлично решение. Можете да ги направите со домашно тесто, лиснато тесто или без тесто со подлога од компир или сладок компир (батат).
Read more
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more