поезија

Марко Погачар: Секоја добра поезија е социјално ангажирана

Во рамките на четвртото издание на Скопски поетски фестивал што се одржа од 29 мај до 1 јуни на неколку локации: во Младинскиот културен центар ‒ Скопје (кино „Фросина“), во градската библиотека „Браќа Миладиновц
Read more

Креативна работилница за средношколци за пишување поезија

Read more

Поетесата Александра Спасеска ја промовира книгата „Прости песни“ во Струмица

Здружението КОНТЕКСТ - Струмица ја организира промоцијата на дебитантската стихозбирка „Прости песни [на кого помислуваш кога смртта мисли на тебе]“ од Александра Спасеска, во издание на ПНВ Публикации.
Read more

Антево слово 2024 - Меѓународен конкурс за поезија во Сицилија, Италија

Меѓународната поетска манифестација „Анџело Ла Векија“ („Il Parnaso – Concorso di Poesia – Premio Angelo La Vecchia“), во соработка со Здружението за развој на култура и заштита на културно наследство „Контекст - Струмица“ годинава по седм
Read more

Последната Поетска епизода за годинава в четврток во Буква

В четврток (28 декември) во кафе-книжарницата „Буква“ ќе се случи осмата „Поетска епизода“ во организација на младинската неформална организација за култура „Култура Бета“.
Read more

Трето издание на поетската манифестација Валандовско поетикување

Здружението за развој на култура и заштита на културното наследство „Контекст – Струмица“ во соработка со Општина Валандово, на 20 декември 2023 година (среда), во 19:30 часот во Домот на културата „25 Mај“ во Валандово ќе го организираат
Read more

XV Роднокрајни поетски средби во Струмица

Здружението за развој на култура и заштита на културното наследство „Контекст – Струмица“ во соработка со EU House Струмица, во петок, 15 декември 2023 година, со почеток во 19:30 часот ве кани да го проследиме заедно 15-тото издание на „Р
Read more
filter

25 ноември 1939, Кочо Рацин ја објавил збирката песни Бели мугри

Во гратчето Самобор, во непосредна близина на Загреб, во печатницата на Драгутин Шпулер, излегла од печат збирката песни „Бели мугри“ од македонскиот поет и револуционер Кочо Рацин.
Read more

Повик за учество на млади поети на Отскочна даска #2 во рамките на 3. Скопски поетски фестивал

Скопскиот поетски фестивал, чиешто трето издание ќе се одржи во периодот од 24 до 28 септември, и годинава го организира преднастанот „Отскочна даска“ ‒ поетско читање за млади поети и поетеси од домашната книжевна сцена.
Read more
filter

19 август 1936, брутално бил егзекутиран поетот Гарсија Лорка

Режимот на злогласниот шпански диктатор, генералот Франсиско Франко, го егзекутирал познатиот шпански поет Федерико Гарсија Лорка.
Read more

Објавена програмата на 35. Поетска ноќ во Велестово

Годинешното 35-то јубилејно издание на интернационалниот поетски фестивал Поетска ноќ во Велестово ќе се одржи од 18 до 20 август на повеќе локации во Велестово и во Охрид, а учество ќе земат 30-ина поети и уметници од пет земји.<
Read more

Дипломатите Ернесто Ередеро дел Кампо и Марио Де Роза ја промовираат стихозбирката „Македонски погледи“

Четиријазичната стихозбирка „Македонски погледи / Sguardi macedoni / Miradas macedonias / Macedonian glances“ од авторите Ернесто Ередеро дел Кампо и Марио Де Роза ќе биде промовирана оваа среда, 21 јуни од 18:30
Read more
реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more