протести сад

play_arrow

„Blue Lives Matter“ контра протест во Њујорк

Како поддршка за полицијата во Њујорк се одржа протест под мотото „Blue Lives Matter“ (Сините животи се важни).
Read more
play_arrow

Поднесено обвинение за убиство против полицаецот кој го уби Афроамериканецот Рејшард Брукс

Јавен обвинител од Џорџија синоќа поднесе обвинение за убиство против отпуштениот полициски службеник кој го уби Афроамериканецот Рејшард Брукс. 
Read more

Началник во полиција во Атланта суспендиран поради контроверзна објава

Началник на локалната полиција на подрачјето на Атланта, во сојузната држава Џорџија, е суспендиран и е под истрага затоа што на својот профил на Facebook објави дека не го поддржува движењето „Животите на црнците се важни“(Black lives ma
Read more
play_arrow

Контрапротест во Франција: „White Lives Matter“

Под слоганот „Правда за жртвите на анти-белиот расизам: #БелитеЖивотиСеВажни“ група Французи упаднаа на протестот за поддршка на американските демонстрации „Black Lives Matter“.
Read more

Макрон: Борбата против расизмот не треба да ја брише историјата

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави синоќа во телевизиско обраќање до нацијата дека борбата против расизмот не треба да доведе до прекројување на историјата поради омраза, по одржаните протести низ светот поради убиството на Афро
Read more
filter

Она кога и кучињата протестираат против неправда

Ширум САД се одржуваат протести против расизмот и полициската бруталност, откако Афроамериканецот Џорџ Флојд почина поради употреба на сила при апсење во Минесота.
Read more

Трамп нема да ја распушта полицијата поради убиството на Флојд

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека нема да има распуштање на полицијата по повикот за расформирање на службите за спроведување на законот по смртта на Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицаец за време на приведување.
Read more
filter

Илјадници присутни на комеморацијата на Џорџ Флојд во Минеаполис

Илјадници луѓе ноќеска присуствуваа на комеморацијата на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој минатиот понеделник беше убиен од страна на полицаец во Минеаполис.
Read more
play_arrow
filter

Продолжија протестите против расизмот во САД, се уриваат статуи на политичари и генерали расисти

Продолжија и сè побројни стануваат протестите против полициското самоволие во САД, иако насилството практично запре, а резултат на сето видено се урнати статуи на расистички политичари и генерали.
Read more
play_arrow

Белци клекнаа на колена и бараа прошка од црнците

Не секаде во САД има насилни толпи на демонстранти. Во Хјустон се одржа и групно барање прошка.
Read more
filter

И ѕвездите протестираат против полициската бруталност и расизмот во САД

Многумина од познатите личности од САД се приклучија на протестите против полициската бруталност и против расизмот во земјата.
Read more
play_arrow
filter

Трамп го засилува притисокот врз гувернерите за сузбивање на немирите со Националната гарда

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа го засили притисокот врз гувернерите да го запрат насилството на протестите што избувна поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, барајќи од Њујорк да ја мобилизира Националната гарда за д
Read more
реклама

Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Read more

Што ќе случи во вашето тело кога ќе се откажете од пивото?

Read more

Пет причини зошто жените изневеруваат

Read more

Време на промени: Дали ви се допаѓа дизајнот за Windows 11?

Read more