рак

Симптоми што укажуваат на рак на желудник, можно е да се забележат и додека се јаде

Ракот на желудникот е еден од најретките видови на рак во светот, но тоа не значи дека не е добро да се знаат симптомите кои може да укажуваат на овој вид на рак.
Read more

Британски научници открија дека ракот има способност бескрајно да еволуира

Научниците открија дека остатоци од вируси, кои се кријат во човечката ДНК милиони години, му помагаат на телото да се бори против ракот. Покрај тоа, тие изјавија дека ракот има можност за бесконечна еволуција.
Read more

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Дијагнозата на рак беше смртна казна до пред неколку години, но полето на медицината се развива и за многу видови на рак веќе постојат ефективни третмани, па дури и алатки кои помагаат да се спречи болеста, пишува The Jerusalem Post.
Read more

Пол Артурс има рак: Паузирам и почнувам со лекување

Гитаристот на популарниот англиски рок бенд „Oasis“ откри дека боледува од рак и поради тоа на одредено време се повлекува од сцената.
Read more

Зошто нормална клетка станува канцерогена?

Развојот на ракот е сложен, повеќестепен процес, кој вклучува не само една генетска промена, туку обично повеќе.
Read more

Во ЕУ во 2020 година повеќе починати од рак отколку од коронавирус

Европската комисија денеска го презентираше Европскиот план за борба против ракот, кој се базира на новиот пристап на ЕУ кон превенција, лекување и закрепнување од последиците од оваа болест.
Read more
реклама

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more