рецепти со јајца

play_arrow

Шпецле - заборавено југословенско јадење

Шпецле е старо јадење кое се прави од тесто, а може да се јаде и во солена и во блага варијанта. Ова јадење домаќинките во Југославија често го служеле, а денес речиси никој ниту го знае ниту го пробал.
Read more
play_arrow

Јајца со зеленчук на кинески начин

Одличен додаток за пилешко, а се подготвува навистина лесно.
Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Кајгана мафини со тортиља

Ако отсега размислувате што ќе појадувате утре, еве еден интересен рецепт кој се подготвува брзо и е одличен за сите оние кои се во тесно со времето.
Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Пилешки шпагети карбонара

Најпознатите шпагети на светот збогатете ги со бело месо и ќе бидат уште повкусни. Ова е класично италианско јадење, едно од најпопуларните на Чизмата.
Read more
play_arrow

Лажна пита со бело месо и кашкавал

За помалку од 20 минути направете фантастично јадење кое освојува на прв залак.
Read more

За совршена кајгана во јајцата додадете лимон

Поради појавата на воздушни меурчиња, кајганата станува посветла и помека додека се пржи, објаснува Мекензи Брајсон Џексон, нутриционистка.
Read more

Пржени лепчиња на поинаков начин - за помалку впиено масло

Ако ви останал стар леб и не сакате да заврши во тостер, најдобро е да го искористите за пржени лепчиња. Но, многу луѓе го избегнуваат овој омилен појадок поради премногу маснотии што се апсорбираат за време на пржењето.
Read more

Ставете еден зачин во кајганата и ќе го добиете најдобриот појадок

Ако еднаш пробате, во иднина само така ќе правите матени јајца.
Read more
play_arrow

За појадок или бранч – пет рецепти со јајца

Имате омилен рецепт со јајца? Сега имате пет нови идеи од кои може да го бирате омилениот.
Read more

Како да направите омлет за четворица од само 1 јајце?

Не грижете се, тоа не е смеса за палачинки.
Read more

Сте пробале ли јајце на око пржено во павлака?

Сигурно со години правите јајца на вообичаен начин, со додавање малку масло или путер.
Read more

Кајгана со една неочекувана состојка - за намалување на килограмите

Нутриционистката Лорен Манакер открива дека идеалниот појадок за слабеење треба да содржи јајца и еден неочекуван додаток.
Read more
реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more