рециклирање

Три начини како да искористите празно пластично шише

Ако имате пластични шишиња, не ги фрлајте. Со едноставен трик ќе ги претворите во нешто многу покорисно.
Read more

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Компаниите Michelin и Bamford London заеднички ќе произведат 133 примероци од специјален часовник, кој ќе содржи рециклирани гуми.
Read more
filter

Прочитај упатство пред да затнеш пластикомат

Веќе некое време низ Скопје се поставени пластикомати со кои граѓаните можат да рециклираат шишиња и лименки и притоа да добиваат поени кое потоа се претвората во вредносни ваучери.
Read more

ЕУ сака да ги заостри правилата за испраќање отпад во посиромашните земји

Европската комисија денеска предложи ревизија на европските правила за извоз на отпад за да им се отежне на земјите-членки да испраќаат отпад во посиромашните земји.
Read more

А1 Green call: Природата повикува, време е за рециклирање стари мобилни телефони и електронски уреди

Како компанија што во својата стратегија го инкорпорира дејствувањето за зачувување на животната средина во рамките на групациската програма ESG, А1 Македонија ја најавува A1 Green Call – најновата платформа за рециклирање и понатамошна ре
Read more

Од 1 декември само биоразградливи кеси кои ќе чинат 15 денари

Од 1 декември ќе стапи во сила забрана за пластични кеси, односно ќе биде дозволена продажба само на биоразградливи кеси за кои ќе се наплатува надомест од 15 денари за специјален фонд за животна средина.
Read more
filter

Депонијата која сама се претвори во шума

Една компанија за производство на сокови фрлила тони отпад од употребени портокали, а деценија и пол подоцна депонијата се претворила во зеленило.
Read more

Неформални собирачи на отпад: Секојдневно ни ја вршат селекцијата на отпадот, а заедницата ги отфрла

Од 3.000 до 5.000 луѓе во земјава ги заработуваат средствата за егзистенција од селекција на комуналниот отпад по контејнерите низ градовите.
Read more
play_arrow

Поставени првите вендинг машини за амбалажен отпад, граѓаните ќе добиваат „зелени поени“

Од денеска граѓаните на Скопје ќе можат да го одложуваат амбалажниот отпад во новите вендинг машини, а за возврат ќе добиваат „зелени поени“ за купување производи од Веро, како и за плаќање на општински и јавни услуги.
Read more

Конечно центарци добија подобрена апликација за разни услуги

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на Општина Центар“ денеска ја пушти во употреба најновата верзија на ПОЦ мобилната апликација со нови функционалности и значителни подобрувања на дизајнот и прегледноста.
Read more

Скопјани исфрлија рекордни 650 кубни метри кабаст отпад

Во рамките на акцијата за собирање кабаст отпад, која во периодот од 18 до 22 мај ЈП „Комунална хигиена“ - Скопје ја спроведе во сите скопски општини, граѓаните исфрлиле вкупно 650 кубни метри отпад, составен претежно од стар мебел и неупо
Read more

Од утре акција за собирање кабаст отпад низ цело Скопје

Во периодот од 18 до 22 мај 2021 година, ЈП „Комунална хигиена“ Скопје ќе спроведе акција за собирање кабаст отпад во сите скопски општини.
Read more
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more