робот

play_arrow

Собно растение користи роботска рака за да ракува со мачета

Уметникот Дејвид Боуен создаде инсталација во која филодендрон користи роботска рака за да управува со мачета и ја нарече „Plant Machete“.
Read more
play_arrow

Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Премиерата на хуманоидниот робот Optimus не наиде на масовен ентузијазам во јавноста.
Read more
play_arrow

Proteus е првиот целосно автономен робот за складирање на Amazon

Amazon ги претстави своите нови машини, а една од нив е првиот целосно автономен робот наменет за магацини.
Read more

Лансиран кинески робот за чистење на вселенскиот отпад

Во ниската орбита на Земјата е лансиран прототип на кинески робот кој има функција на чистење вселенски отпад.
Read more

Русија најавува робот за тестирање на COVID-19

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) најави робот-транспортер што извршува 300 тестови на час и не бара присуство на персонал, изјави извршниот директор на фондот Кирил Дмитријев на состанок со рускиот претседател Владимир Путин.
Read more
play_arrow

Морничав робот со човечки поглед: Кога добра идеја ќе тргне наопаку

Новиот робот на Disney е така направен за да наликува на човек што е можно повеќе. Меѓутоа, за некои од нас, глетката ќе биде причина за кошмари.
Read more
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more