Русија

Русите гледаат пиратски копии на филмови во кино и никој не ги обвинува за тоа

Целата кино индустрија е на работ на колапс, според TorrentFreak 127 руски киносали прибегнале кон пиратерија.
Read more

Русија започна големи воени вежби на Пацификот

Read more

Русите одржуваат нуклеарни вежби

Руските нуклеарни сили одржуваат вежби во Иваново, североисточно од Москва, објави новинската агенција Интерфакс, повикувајќи се на руското Министерство за одбрана.
Read more

Курти: Република Српска стана еден вид руски Калининград во регионот

Косовскиот премиер Албин Курти вели дека Република Српска станала еден вид руски Калининград во регионот и дека тоа е закана за стабилноста на Западен Балкан.
Read more
play_arrow

Украина изврши воздушен напад врз руски пограничен град

Рано утринава избувна пожар во складиште за нафта во рускиот град Белгород кој бил предизвикан од воздушни напади на украински хеликоптери.
Read more

Пропаднаа преговорите меѓу Русија и Украина во Берлин

Русија и Украина објавија дека не постигнале никаков напредок по еднодневните разговори со француските и германските официјални лица, чија цел беше да се стави крај на осумгодишниот сепаратистички конфликт во ист
Read more
play_arrow

Хит видео: Како Русин за секунда чисти снег од автомобил

Ретки се оние кои уживаат во чистењето на снегот од возилата на минусни температури. Но, тоа е неизбежна работа која го чека секој возач кој го оставил возилото на снег, особено во студената Русија.
Read more

Најмалку осуммина убиени во нападот во универзитетскиот кампус во Русија

Во нападот во универзитетскиот кампус во рускиот град Перм убиени се најмалку осум лица, соопшти Истражниот комитет. Според DPA, која се повикува на Interfax, во нападот се ранети 20 лица.
Read more
play_arrow

Се судрија два авиона на писта во Русија

Два авиона се судриле на пистата на аеродромот крај градот Сургут, а за среќа нема повредени.
Read more

Песков: Западот сака да ја совлада и потисне Русија

Политиката на Западот, чија цел е да ја совлада и потисне Русија, остана непроменета, изјави денеска портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.
Read more

Кремљ: Не беше анексија, Крим легално се придружи кон Русија

Русија не го анектира Крим, Полуостровот легално се придружи кон Русија, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, коментирајќи ја изјавата на американскиот претседател Џо Бајден „дека Вашингтон нема никогаш да го признае Крим к
Read more

Путин: Нема да ги заборавиме мрачните страни на историјата

Русија е подготвена за заеднички напори со сите народи во Европа, но нема да ги заборави мрачните страни на историјата, вклучително и оние поврзани со геноцидот врз советскиот народ за време на Втората светска војна, изјави рускиот претсед
Read more