руска војска

Воениот буџет на Русија догодина ќе се зголеми за 68%

Read more

Британско разузнавање: Се исплати да се приклучиш на руската армија, Путин добро плаќа

Во најновиот разузнавачки извештај, Министерството за одбрана на Обединетото Кралство тврди дека воената служба во руските вооружени сили станала профитабилна од почетокот на целосната инвазија на Русија минатиот февруари.
Read more
play_arrow

Руски војници во Украина бараат помош: Нè пратија на фронт без обука

Read more

Русија ја зголеми старосната граница за воена служба на 70 години

Рускиот парламент вчера ја продолжи максималната возраст за отслужување воен рок.
Read more

Руската армија ги разоружа Вагнеровци, Путин им даде три опции

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) наводно ги отфрлила обвиненијата против платеничката група Вагнер поради краткотрајниот вооружен бунт во текот на викендот, објавија во вторник руските новински агенци
Read more

Русите направија три големи грешки во Украина, тврди поранешен шеф на ЦИА

Пензионираниот генерал на американската армија и поранешен шеф на ЦИА Дејвид Петреус смета дека руската војска направила три големи грешки за време на инвазијата на Украина.
Read more

Руските мајки и сопруги му порачаа на Путин: Престани да ги праќаш нашите синови и сопрузи на колење

Група сопруги и мајки на руски војници го повикаа претседателот Владимир Путин да престане да ги праќа нивните сопрузи и синови „на колење“, принудувајќи ги да им се придружат на јуришните единици без соодветна о
Read more

Руската војска плати огромна цена, смета американскиот министер за одбрана

Министерот за одбрана на САД, Лојд Остин, одржа прес -конференција во Брисел, каде се сретнаа министрите за одбрана на НАТО за да разговараат за тоа како да ѝ помогнат на Украина во војната против руската инвазиј
Read more

Убиени, исчезнати или дезертирани повеќе од 40.000 платеници на „Вагнер“

Според рускиот независен медиум Медуза, близу 40.000 руски војници од платеничката група „Вагнер“ биле „или убиени или исчезнале, или дезертирале или се предале“ за време на војната во Украина, при што останале с
Read more

Институт за војна: Русија си ја прецени војската

Институтот за проучување на војната (ISW) објави нова анализа за војната во Украина во која се вели дека Русите најверојатно планираат нова офанзива врз основа на погрешни претпоставки за способностите на нивната
Read more

Новиот шеф на руската армија откри: Еден корпус оди на границата со Финска

Новата руска воена реформа е одговор на можноста за проширување на НАТО и „колективниот Запад“ да ја искористи Украина во хибридна војна против Русија, изјави новоименуваниот началник на Генералштабот на руската
Read more
play_arrow

Руските регрути разочарани: Нè испратија на фронт со мизерни плати

Советникот на министерот за внатрешни работи на Украина, Антон Герашенко, објави видео во кое регрут во руската војска се жали дека не се доволно плаатени и дека никој нема слух за нивните барања.
Read more
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more