руска војска

Убиени, исчезнати или дезертирани повеќе од 40.000 платеници на „Вагнер“

Според рускиот независен медиум Медуза, близу 40.000 руски војници од платеничката група „Вагнер“ биле „или убиени или исчезнале, или дезертирале или се предале“ за време на војната во Украина, при што останале с
Read more

Институт за војна: Русија си ја прецени војската

Институтот за проучување на војната (ISW) објави нова анализа за војната во Украина во која се вели дека Русите најверојатно планираат нова офанзива врз основа на погрешни претпоставки за способностите на нивната
Read more

Новиот шеф на руската армија откри: Еден корпус оди на границата со Финска

Новата руска воена реформа е одговор на можноста за проширување на НАТО и „колективниот Запад“ да ја искористи Украина во хибридна војна против Русија, изјави новоименуваниот началник на Генералштабот на руската
Read more
play_arrow

Руските регрути разочарани: Нè испратија на фронт со мизерни плати

Советникот на министерот за внатрешни работи на Украина, Антон Герашенко, објави видео во кое регрут во руската војска се жали дека не се доволно плаатени и дека никој нема слух за нивните барања.
Read more

Кадиров за забраната војниците да носат брада: Чиста провокација!

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ја критикуваше забраната за носење брада што им беше соопштена на руските војници, придружувајќи му се на водачот на платеничката група Вагнер, Евгениј Пригожин.
Read more

Дали се случува „самрак на боговите“ во руската армија?

Сергеј Суровикин беше разрешен од позицијата врховен командант на руските вооружени сили во Украина. Наместо тоа кормилото го презеде Валериj Герасимов.
Read more

„Дозволија да нè испоубијат“ – протекоа повици од руските војници на украинскиот фронт

На бојното поле во близина на градот Лиман во источна Украина, на 8 ноември во 15 часот и 10 минути, рускиот регрут Андреј решил да ги игнорира наредбите на претпоставените и да ѝ се јави на мајка си од недозволе
Read more
play_arrow

Русите се пофалија како местат интерконтинентални балистички ракети во силоси

Руските стратешки ракетни сили поставија два интерконтинентални балистички ракети Јарс во силоси оваа недела, соопшти Министерството за одбрана, додека војската објави снимка од операцијата на полнење.
Read more

Путин до мајките на загинатите руски војници: Не жалам што ја почнав војната

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ги прими мајките и сопругите на руските војници кои се борат во Украина за прв пат од почетокот на руската инвазија.
Read more

Британско разузнавање: Русите имаат специјални единици кои пукаат во дезертери

Британското Министерство за одбрана објави нови разузнавачки информации за инвазијата на Украина.
Read more

Институт за војна: На Русија ѝ се закануваат огромни финансиски проблеми

Напорите за зајакнување на војската на Русија во комбинација со западните санкции имаат долгорочни негативни ефекти врз руската економија, пишува во својата нова дневна анализа Институтот за проучување на војната
Read more
play_arrow
filter

Ангели на смртта: Специјалната единица жени пилоти на Путин ќе ја смени играта

Руската војска формираше единица составена од жени пилоти кои се обучени да ракуваат со стратешко нуклеарно оружје.
Read more
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more