руска војска

Институт за војна: На Русија ѝ се закануваат огромни финансиски проблеми

Напорите за зајакнување на војската на Русија во комбинација со западните санкции имаат долгорочни негативни ефекти врз руската економија, пишува во својата нова дневна анализа Институтот за проучување на војната
Read more
play_arrow
filter

Ангели на смртта: Специјалната единица жени пилоти на Путин ќе ја смени играта

Руската војска формираше единица составена од жени пилоти кои се обучени да ракуваат со стратешко нуклеарно оружје.
Read more

Кремљ призна: Руската армија има проблеми со опремата

Кремљ денеска призна дека руската армија има проблеми со опремата, на што неодамна алудираше и рускиот претседател Владимир Путин.
Read more
play_arrow

Руски авион Су-34 се урна среде град кај Азовскиот Залив

Голем пожар избувна во рускиот град Јејск откако воен повеќенаменски борбен авион Сухой Су-34 се урна пред станбена зграда.
Read more
play_arrow

Ретка снимка од незадоволни мобилизирани Руси: Платете ни

Група Руси од областа Омск во југозападна Русија јавно ги повикаа властите да им платат на оние кои се мобилизирани. Sky News наведува дека ова е ретко видео кое го покажува незадоволството на мобилизираните Руси.
Read more
play_arrow

Медиум близок до Путин објави изјави на мобилизирани Руси: Живееме како животни, немаме ништо

Read more

Почна воената обука на мобилизираните Руси

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека државјаните на Русија кои се мобилизирани во рамките на делумната мобилизација ја минуваат борбената обука во центрите за обука на Министерството за одбрана и на заднинските полигони.
Read more

На мобилизираните Руси им е забрането користење на паметни телефони

На Русите кои се приклучуваат на мобилизацијата во Украина им е забрането да носат паметни телефони поради безбедносниот ризик што тие го претставуваат, пишуваат руските медиуми.
Read more
play_arrow

Расте отпорот кон мобилизацијата во Русија, запалени 20 канцеларии за регрутирање

Алекс Роси, дописник за Sky News од Москва, пишува дека отпорот кон мобилизацијата полека, но сигурно, расте во Русија.
Read more

Нов закон во Русија: Кој одбие наредба во војна ќе добие три години затвор

Read more

Институтот за војна откри какви пораки Русите им праќаат на украинските војници

Институтот за проучување на војната објави нова анализа и мапа на конфликтот во Украина. Подолу се клучните делови.
Read more

GUR: Русија ги замолчува семејствата на загинатиот екипаж на „Москва“

Институтот за проучување на војната објави нова анализа и мапа на конфликтот во Украина.
Read more
реклама

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Read more

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more