Северен поток 2

Истекувањето гас од Северен поток било предизвикано од силни експлозии, тврди Данска

Прелиминарната истрага за оштетувањето на двата гасоводи „Северен поток“ во данскиот дел на Балтичко Море покажа дека истекувањето било предизвикано од „силни експлозии“, се вели во соопштението на полицијата во Копенхаген.
Read more

Прекина протекувањето од Северен поток, „пропаднаа“ 800 милиони кубни метри гас

Гасоводот Северен поток 2 во Балтичкото Море конечно престана да испушта гас, соопшти данската енергетска агенција Energistyrelsen.
Read more

Путин до Ердоган: Нападите на гасоводите се акт на меѓународен тероризам

Рускиот претседател Владимир Путин во синоќешниот разговор со својот турски колега Реџеп Таип Ердоган ги осуди наводните напади на гасоводите „Северен поток 1 и 2“ во Балтичкото Море, кои, според него се „чин на меѓународен тероризам“.
Read more

Објавена нова фотографија од Балтикот, гас истекува од морето

Се појави нова фотографија што го прикажува истекувањето гас од, најверојатно, саботираниот гасовод Северен поток 1.
Read more

Русија: Кој има корист од оштетување на гасоводите?

Read more

Песков: Глупави се тврдењата дека Русија е виновна за евентуални напади врз гасоводите

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека се глупави тврдењата дека Русија стои зад евентуалните напади врз гасоводите Северен поток 1 и Северен поток 2.
Read more
play_arrow

Експлозија во гасоводот Северен поток: Путин сам се саботира или САД замешале прсти?

Кремљ соопшти дека не ја исклучува можноста штетата на гасоводите Северен поток во Балтичкото Море да е предизвикана од саботажа, додека Европската комисија вели дека е прерано да се шпекулира за причината за истекување на гас во два цевко
Read more

Данска пријави подводно истекување гас од гасоводот Северен поток 2

Данска денеска пријави истекување на гас од гасоводот Северен поток 2, што од Русија оди кон Европа под Балтичкото Море, па оцени дека постои опасност за поморскиот сообраќај.
Read more

Нагло падна притисокот во Северен поток 2 - никој не знае што се случува

Притисокот во гасоводот Северен поток 2 кој требаше да ги удвои испораките на руски гас за Германија, нагло падна во текот на ноќта, изјави портпаролот на операторот, посочувајќи го истекувањето на гас како можна причина. 
Read more

Европскиот суд ја прифати тужбата на операторот на Северен поток 2 против ЕУ

Европскиот суд (ЕСП) ја прифати тужбата на операторот на гасоводот Северен поток 2 против прописите на Европската Унија, кои исто така им наложија на земјите надвор од Унијата да го одвојат транспортот од произво
Read more

САД: Северен поток 2 е мртов

Контроверзниот гасовод Северен поток 2, меѓу Русија и Германија, погоден од мерките по руската инвазија на Украина, е „мртов“ и „нема да може да оживее“, смета Викторија Нуланд, потсекретар за политички прашања в
Read more

Бајден воведе санкции за Северен поток 2

Американскиот претседател Џо Бајден најави дека САД ќе се приклучат на Германија во воведување санкции за рускиот проект за природен гас „Северен поток 2“ како дел од санкциите против Москва.
Read more
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more