шеќер

Навики во исхраната кои тајно го зголемуваат шеќерот во крвта

Постојат очигледни намирници и пијалаци кои можат да имаат негативно влијание врз шеќерот во крвта, како што се газираните сокови и слатките, но тие не се единствените виновници кога станува збор за навиките во исхраната кои го зголемуваат
Read more

Симптоми што укажуваат на нетолеранција на шеќер

Ако сакате да јадете слатки, веројатно сте навикнати на чувството кое следи по нивното консумирање. Имено, може да се работи за лошо чувство, па можеби се прашувате како вашето тело поднесува шеќер.
Read more

Здрава навика која најдобро помага во контрола на шеќерот во крвта

Храната што ја јадете, периодот во денот како и количината што ја внесувате, може да влијае на шеќерот во крвта.
Read more

Знаци кои покажуваат дека внесувате премногу шеќер

Со текот на времето, внесувањето на премногу шеќер го зголемува ризикот од дебелина, дијабетес, но може да предизвика и развој на состојби како одредени видови канцер и хронични болести, вели нутриционистот Бриги
Read more

Што треба да јадете за ужина ако сакате да го регулирате шеќерот во крвта?

Доколку имате дијабетес или од други причини треба да внимавате на нивото на шеќер во крвта, од витално значење е да почнете да консумирате храна што го регулира шеќерот.
Read more

Цимет - здрава замена за шеќер, ја намалува и желбата за слатки

Циметот е популарен зачин кој предизвикува чувство на топлина и удобност. Од ролати до кафе со цимет, има многу начини да уживате во овој топол, дрвенест зачин.
Read more

Што се случува со шеќерот во крвта додека пиеме алкохол?

Шеќерот во крвта е главен извор на енергија на секое тело, а го црпи од храната и пијалаците.
Read more

Храна што најдобро го намалува шеќерот во крвта

Read more

Океаните кријат планини од скриен шеќер

Скриени во длабочините и под брановите, океаните содржат огромни резерви шеќер за кој претходно воопшто не сме биле свесни, тврдат научници.
Read more

5 симптоми дека имате висок шеќер во крвта

Често поврзан со дијабетес, ако не се лекува, може да го зголеми ризикот од срцеви заболувања, мозочен удар, проблеми со видот, бубрежни заболувања, нервни проблеми и многу повеќе.
Read more

6 едноставни начини да ја угасите желбата за шеќер

Желбата за шеќер е многу честа појава и голем број луѓе секојдневно се борат со неа, а причината за тоа е што храната што ја консумираме секојдневно содржи многу скриен додаден шеќер кој предизвикува еден вид на з
Read more

Дали има разлика помеѓу белиот и кафеавиот шеќер?

Многумина веруваат дека кафеавиот шеќер е поздрав од белиот, но дали е навистина така?
Read more