ски скокови

play_arrow

Петер Превц на Планица ја заврши кариерата, од судиите доби оценка 22

Репрезентативецот на Словенија во ски скокови, Петер Превц, ја заврши кариерата. Превц го освои шестото место во скијачките летови на Планица.
Read more

Со 4 втори места Кобајаши победи на новогодишната турнеја Четири скокалници

По дури 25 години се случи севкупен победник да биде скокач без да забележи триумф на една од четирите скокалници од новогодишната турнеја.
Read more
play_arrow

Ланишек леташе до првото место во Гармиш-Партенкирхен

Словенецот Анже Ланишек ја оствари шестата победа во кариерата откако во Гармиш-Партенкирхен го освои првото место на турнејата Четири скокалници.
Read more

Легендарниот Аман на 43 години е подготвен за својата 25-та Новогодишна турнеја

Новогодишната турнеја Четири скокалници започнува традиционално со квалификациите во Оберстдорф на 28 декември, а потоа главното натпреварување ден подоцна.
Read more
play_arrow

Крафт најдолго леташе на Планица

Австрискиот скокач Штефан Крафт е победник на првото поединечно натпреварување на Планица.
Read more

Словенката Клинец го собори светскиот рекорд во скијачки скокови

Словенката Ема Клинец постави нов светски рекорд во скијачки скокови во женска конкуренција, откако денеска во норвешкиот зимски центар Викерсунд во првата серија постигна резултат од 226 метри.
Read more

Словенецот Зајц освои светско злато на големата скокалница на Планица

Словенечкиот ски скокач Тими Зајц го освои златниот медал на големата скокалница на Светското првенство што се одржува на Планица.
Read more

Гранеруд победник на првата од четирите скокалници на новогодишната турнеја

Норвежанецот Халвор Егнер Гранеруд е победник на првиот натпревар од новогодишната турнеја Четири скокалници.
Read more

Кобајаши победник на новогодишната турнеја Четири скокалници

Јапонскиот ски-скокач Рјоју Кобајаши е победник на јубилејното 70-то издание на турнејата Четири скокалници. Тој на последниот натпревар од турнејата го освои петтото место што му беше доволно да биде вкупен победник.
Read more
play_arrow

Кобајаши победник на првата од новогодишните скокалници

Јапонскиот ски скокач триумфираше во Оберсдорф, првата станица од традиционалната новогодишна турнеја Четири скокалници.
Read more

Спортска понуда денес: Има ли што да се гледа?

На последниот ден од оваа 2020 година љубителите на спортот во државава сепак ќе имаат што да гледаат, дури и вечер на самиот дочек на 2021.
Read more
реклама