скијање

Шифрин постави рекорд по победи во Светскиот куп во алпско скијање

Американската алпска скијачка Микаела Шифрин го постави новиот рекорд за победи во Светскиот куп. Таа денеска победи во велеслалом во Кронплац, Италија. Оваа победа ѝ беше 83-та во кариерата.
Read more

ФИС ги откажа сите скијачки натпреварувања во Русија

Меѓународната скијачка федерација (ФИС) одлучи денеска да ги откаже или премести натпреварувањата од Светскиот куп што до крајот на актуелната сезона беа закажани на територијата на Русија.
Read more

Какви се цените на Копаоник оваа сезона?

Пред неколку дена на Копаоник почна скијачката сезона, а годинава беа забележани огромен број туристи и скијачи.
Read more

Прва прекугранична трка во историјата на Светскиот куп во скијање

Светскиот куп во скијање од сезоната 2022/23 во својот натпреварувачки календар за прв пат во историјата ќе има прекугранична трка, чиј старт ќе биде во Швајцарија, а целната рамнина во Италија, соопшти Меѓународната скијачка федерација (Ф
Read more

Македонските скијачи не се пласираа на утрешната завршница во Кортина

Македонските скијачи не успеаја преку денешните квалификации да обезбедат настап на утрешната трка во слалом, со која официјално ќе заврши натпреварувачкиот дел на Светското првенство во алпско скијање во Кортина д'Ампецо.
Read more

Македонските скијачи денеска настапуваат на СП во Кортина д'Ампецо

Светското првенство во алпско скијање во Кортина д'Ампецо продолжува денеска со квалификациите во слалом, на кој ќе настапат четворица македонски скијачи.
Read more

Историски златен медал за Норвешка во екипна конкуренција на СП во алпско скијање

Норвешка го освои првиот златен медал во својата историја во екипна конкуренција на светските првенства во алпско скијање, триумфирајќи попладнево на патеката во Кортина д'Ампецо, пред Шведска и Германија.
Read more

Шифрин го освои златото во алпска комбинација на СП

Американката Микаела Шифрин е победничка во третата дисциплина на Светското првенство во Кортина д'Ампецо.
Read more
play_arrow

Опасен пад на Германецот Бауман: Излезе со крвав нос, но на нозе

Германскиот скијач Ромед Бауман за влакно избегна сериозна повреда при падот откако само што мина низ целта на спустот во Кортина Д’Ампецо.
Read more

Лара Гут Бехрами победи на супервелеслаломот во Кортина

Швајцарката Лара Гут Бехрами беше најбрза на првата трка на Светското првенство во алпско скијање во италијанскиот зимски центар Кортина д'Ампецо.
Read more

Намалени цените на билетите во Ски-центарот „Попова Шапка“

Ски-центарот „Попова Шапка“ информира дека ги намалува цените на билетите.
Read more

Скијачките клубови бараат подготвување на ски-патеки на Попова Шапка откако наврна доволно снег

Откако деновиве наврнаа поголеми количини снег и се создаде значителна покривка на Попова Шапка скијачките клубови ја потенцираат потребата што поскоро надлежните да ја искористат приликата и да започне скијачката сезона за да не се повтор
Read more
реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more