сончева бура

Почетокот на август носи сончева бура: Треба ли да бидеме загрижени?

Научниците очекуваат Земјата денеска да биде погодена од сончева бура со јачина од Г1.
Read more
filter

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Геомагнетна бура од класата G1 се очекува да го погоди магнетното поле на Земјата утре на 6 јули.
Read more
play_arrow

Карингтонов настан: Што ја предизвика најголемата сончева бура забележана на Земјата?

Короналната експлозијата на Сонцето била толку силна што исфрлила огромно количество материјал кој пристигнал на Земјата по само 17,6 часа и довел до појава на поларна светлина во тропските делови на планетата.
Read more

Огромна соларна бура денеска ќе ја погоди Земјата

Силните геомагнетни бури кои настанале откако една точка на Сонцето исфрлила дури 17 ерупции би требало да ја погодат Земјата и да предизвикаат геомагнетна бура чии ефекти ќе се почувствуваат денеска и утре.
Read more

Нова интернет апокалипса би можело да пристигне со следната соларна бура

Сонцето секогаш ја опсипува Земјата со магла од магнетизирани честички познати како сончев ветер.
Read more
play_arrow

Научниците предвидуваат смртоносна соларна бура во 2025 година

Сончевиот Систем сега е во средината на она што научниците го нарекуваат Сончев циклус 25. Отсега, до 2025 година, Сонцето ќе станува сѐ поголема закана.
Read more
Слушнете како звучи удар од соларна бура на Земјата

Слушнете како звучи удар од соларна бура на Земјата

Европската вселенска агенција ЕСА употреби четири вселенска летала во орбитата со цел зрачењата од соларните бури кои паѓаат во нашата атмосфера да ги претвори во звук. Резултатите се морничави.
Read more
Соларна бура денеска ѝ се заканува на Земјата: Дали е време за паника?

Соларна бура денеска ѝ се заканува на Земјата: Дали е време за паника?

Интензивни налети на соларни ветрови се закануваат да направат голема штета на инфраструктурата што ја има изградено човекот, од вселенски објекти до сателитски инструменти во близина на орбитата на Земјата, до електричната мрежа на Земјат
Read more
Соларната бура доаѓа, прашање е само кога

Соларната бура доаѓа, прашање е само кога

Научниците предупредуваат дека ни се заканува екстремна соларна бура како онаа во 1859 година, што би можела да ја „спржи“ електричната мрежа и да ги уништи комуникациските системи ширум светот.
Read more
Денеска Земјата ќе ја погоди соларна бура

Денеска Земјата ќе ја погоди соларна бура

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека кон Земјата се движи соларна бура предизвикана од експлозија во атмосферата на Сонцето.
Read more
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more