совети за возачи

Како телото ви кажува дека сте премногу уморни за да возите?

Возењето моторно возило додека сте уморни значително го зголемува ризикот од несреќи, што доведува до алармантен број на повреди и смртни случаи секоја година, пишува Sleep Foundation.
Read more

„Црн мраз“ – една од најопасните стапици на возењето во зима

Во зимските денови, заедно со студените рани утрински и ноќни часови, „црниот мраз“ е една од скриените опасности на патот.
Read more

Пет најчести грешки со кои си го уништувате автомобилот

Осигурителната компанија Geico наведува пет главни причини поради кои возачите со своите постапки предизвикуваат расипување на нивните возила.
Read more

Шоферски совети: Кога треба да го смените филтерот за воздух?

Со децении шоферите жестоко се расправаат за филтерот за воздух - од тоа на која километража треба да се менува, до дали воопшто да се менува, односно дали може само да се „издува“ со компресор и да се врати наза
Read more

Германците советуваат како да се троши помалку гориво

Германската организација Tüv Süd даде неколку интересни совети за штедливо возење.
Read more

Најчести грешки што ги прават купувачите на половни автомобили

Ако заборавите или едноставно прескокнете некои од клучните чекори при проверка на користен автомобил, тоа може скапо да ве чини.  
Read more

Уморни зад волан сте смртно опасни како кога сте пијани

После целовечерна забава или долг напорен ден, дури и најтрезниот возач може да биде опасност за себе и другите.
Read more

Купувате половен автомобил? Ова се знаците дека возилото било удрено

При купување автомобил на старо понекогаш е многу тешко веднаш да воочите некои знаци што укажуваат дека возилото било удрено.
Read more

Како да препознаете дали на бензиската пумпа ви точат штетно гориво од „последните резерви“?

Меѓу деталите што ги фрустрираат возачите е стрелката што покажува колку гориво останува во резервоарот, како и дигиталниот показател за преостанатата километража.
Read more

Кои автомобили најчесто се оштетуваат во сообраќајни несреќи?

Ако купувате половен автомобил и сте склони кон одредени брендови, бидете внимателни.
Read more

Алуминиумски фелни - кога може да се поправат, а кога се за на отпад?

Налетавте на дупка или камен и ја оштеттивте алуминиумската фелна - „само“ ја искрививте или можеби пукна. Јасно е дека мора да оди на поправки или да се купи нова.
Read more
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more