SpaceX

Сателитите на SpaceX неделно имаат по 1.600 „блиски средби“

SpaceX има голем број сателити во вселената кои имаат многу „блиски средби“ секоја недела и доаѓаат во ситуација на потенцијален судир.
Read more
play_arrow

Астронаутите успешно се вратија на Земјата во летало на SpaceX

Четворица астронаути, тројца Американци и Јапонец, вчера ја напуштија Меѓународната вселенска станица во капсула на SpaceX и успешно се вратија на Земјата.
Read more
play_arrow

Четворица астронаути успешно пристигнаa на Меѓународната вселенска станица

Четворица нови астронаути денеска пристигнаа на Меѓународната вселенска станица со Crew Dragon капсулата Endeavour на SpaceX, објави НАСА за првиот лет во орбитата со рециклирана ракета.
Read more
play_arrow

Ракета на SpaceX експлодира неколку минути по слетувањето

Ракета на американската компанија SpaceX, дизајнирана за мисија на Марс, успешно слета при тестирањето, но експлодира неколку минути подоцна. Настанот беше пренесен во живо на YouTube.
Read more
play_arrow

Трка за Марс: Кога човекот првпат ќе стапне на Црвената планета?

Со беспрекорното слетување минатата недела, Perseverance стана петтиот ровер на НАСА кој стигна до Марс.
Read more

Сателитската интернет мрежа Starlink има повеќе од 10 илјади корисници

Јавното бета тестирање на сателитската интернет мрежа Starlink која ја развива компанијата SpaceX започна во октомври, а денеска има повеќе од 10.000 корисници.
Read more
play_arrow

Прототип на Starship на SpaceX се урна при слетување по пробен лет

Прототипот на ракетата Starship на SpaceX експлодираше при обид за повторно слетување синоќа.
Read more

Маск се исели од Калифорнија, ќе живее во Тексас

Основачот на Tesla обелодени дека својата приватна резиденција ја префрлил во Тексас како резултат на рестриктивните мерки кои се на сила во Калифорнија.
Read more

Најавена и автомобилска трка на Месечината

Компанијата која наголемо најавува патувања во вселената, SpaceX планира да организира и трка со автомобили на нашиот природен сателит.
Read more

Маск реши да ја намали цената на вселенските патувања

Сè си има своја цена, па така и патување во вселената. Во време кога технологијата се развива дури да трепнеме, Елон Маск, основачот на Tesla и SpaceX ја намали цената за патување во вселената од 152 на 2 само милиони долари.
Read more
play_arrow

Успешно лансирана ракетата Falcon 9 на SpaceX со четворица астронаути

Ракетата Falcon 9 и сондата Dragon Crew со тројца американски и еден јапонски астронаути успешно беше лансирана синоќа од космодромот Кејп Канаверал на Флорида, пренесе НАСА.
Read more

Прва вселенска мисија на SpaceX

Компанијата SpaceX на милијардерот Елон Маск ќе се обиде утре да испрати четворица астронаути на Меѓународната вселенска станица (МВС), во рамки на првата мисија на НАСА во која ќе се користи приватно произведено летало за превоз на луѓе.
Read more
реклама

Нови протоколи за работа за кафетериите и рестораните

Read more

Најскапиот руски автомобил се распродаде за само неколку дена

Read more

Апасиев го цитира Кастро, Мицкоски збунет: Ќе има соработка или не?

Read more

Која е новинарката што го збуни Путин?

Read more