SpaceX

ЕСА руските ракети ќе ги замени со оние на Илон Маск

Започнаа разговори меѓу ЕСА и SpaceX за употребата на системите за лансирање.
Read more

Зошто Илон Маск лансира илјадници сателити во орбитата?

Компанијата на Илон Маск SpaceX лансираше илјадници сателити во орбитата. Многумина велат дека ги виделе на небото.
Read more
play_arrow

Ракетата на SpaceX однесе американски шпионски сателит во орбитата

Ракетата Falcon 9 на приватната компанија SpaceX однесе во орбитата шпионски сателит што ќе биде во служба на американските вселенски сили, соопшти Националната канцеларија за извидување (NRO), која е одговорна за
Read more

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

„НАСА идната недела испраќа екипаж на Меѓународната вселенска станица со сонда за повеќекратна употреба и повеќекратна товарна ракета од прва етапа“, соопши Кети Лудерс, раководител на програмата за полети со пилоти.
Read more

Crew Dragon ќе добие стаклена купола за разгледување на вселената

Капсулата Crew Dragon оваа година ќе добие стаклена купола лоцирана на врвот со што астронаутите ќе имаат одличен поглед во вселената под агол од 360 степени.
Read more

НАСА и SpaceX ќе разменуваат податоци за да спречат судири на сателити

Американската вселенска агенција НАСА и приватната вселенска компанија SpaceX потпишаа договор за размена на податоци со цел да се спречат судири на нивните сателити.
Read more
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more